Големите инфраструктурни проекти могат да бъдат финансирани с капиталов референдум – това заяви пред телевизия Bulgaria On Air заместник-председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев. Той коментира отправените преди дни от работодателската организация препоръки към политическите програми на партиите.
Тогава АИКБ предложи при разработването на инвестиционни проекти със значим обществен интерес, включително участие в международни дружества, например изграждане на енергийни мощности и инфраструктура, финансирането да става и чрез набиране на ресурс на организиран капиталов пазар. Така бизнесът ще се произнесе доколко един проект е полезен.
„Идеята е – ако един проект е рационален и в него е заложена добра ефективност, той да бъде споделен с други капиталови участници“, каза Радев.
„Например, ако се строи тунел под Шипка, капиталът може да бъде набиран или чрез емисия на дълг, или на дълг и на дялови участия, при всички положения чрез БФБ. Немалък дял от финансирането може да се предложи на частни инвеститори, но не подбрани в предварителен списък, а на публична основа“, разясни той.
Румен Радев допълни, че при сегашната висока ликвидност във финансовата сфера, банковите институции или пенсионните фондове биха могли да инвестират по този начин и да реализират по-добра доходност, в сравнение с ДЦК.
От АИКБ имат и предложения, свързани с приватизацията – работодателите настояват през БФБ да бъдат осъществени приватизационни сделки за миноритарни дялове от държавни дружества като „Български спортен тотализатор“, „Летище София“, „АДИС“, Български енергиен холдинг (БЕХ), АЕЦ „Козлодуй“, НЕК, „Булгаргаз“ и др.
Радев заяви, че ако тези дружества станат публични компании, ще бъдат принудени да спазват нормалната корпоративна етика, дори да бъде приватизиран например само 5-процентен дял.
Вижте още във видеото: