fallback

Кризата не спира производителите на машини и оборудване

БТПП представи класация на 100 успешни български фирми

14:56 | 08.09.14 г.

Фирмите от сектора "Производство на машини и оборудване" са сред най-добре представилите се компании през 2013 г., според класацията на БТПП "Топ 100", която се прави за 16-та поредна година. Тези дружества са постигнали най-добър ръст на приходите и печалба спрямо вложените собствени средства. Това съобщи Олга Чугунска, експерт в отдел "Икономически анализи" в работодателската организация.

Заедно с председателя на палатата Цветан Симеонов тя представи класацията на водещи фирми в българската икономика, в която са обхванати 6230 дружества, произвеждащи 82,05 на сто от БВП за 2013 г. Класирането е в пет категории, съобщи БТА.

Според данните на БТПП въпреки политическата нестабилност и острите разногласия на политическата сцена, фирмите, класирани в първата стотица, успяват да достигнат двоен ръст (207%) в приходите от продажби през 2013 г. спрямо 2012 г.

В категорията за най-голяма печалба спрямо вложените собствени средства (възвръщаемост на капитала) 39% от дружествата са от сферата на услугите и транспорта. Сред тях преобладават ангажираните с инженерни дейности, консултантски и спедиторски услуги, които достигат добра рентабилност. Сред класираните най-малко са фирмите от текстилния бранш и от производството на храни.

В класирането по намаление на задълженията първите 100 фирми са успели да намалят задлъжнялостта си наполовина – средно с 56% спрямо 2012 г., като същевременно техните приходи растат и имат печалба. Забелязва се, че тук от промишлените производства най-много са фирмите от хранителната индустрия.

Класацията по изменение на финансовия резултат показва, че основно промишлени предприятия успяват да преодолеят загуби от 2012 г. и да излязат на печалба през 2013 г.

В секторно отношение преобладаващите фирми от различните категории в „Топ 100” са от сферата на търговията (38%) и промишлеността (19%). От индустрията за втора по ред година с най-много представители е производството на машини и оборудване. Добрите резултати на този бранш се дължат на насочеността му към външни пазари.

Строителството е с 11% дял в „Топ 100”, като за присъствието му допринасят най-вече обществените поръчки, но като цяло в бранша не може да се отчете особено оживление.

Туристическият бранш присъства с 2% дял в класацията, което според БТПП поставя необходимостта от по-добра реклама на страната ни.

Една трета от класираните фирми са от София (столица и област) – 29%, следват Варна, Пловдив, Бургас и Стара Загора. От водещите фирми 77% са микропредприятия, 16% са малки, 4% средни и останалите 3% са големи предприятия. 

Общо приходите от продажби на класираните фирми са 457 млн. лева, а през 2012 г. - 149 млн. лева. Средногодишната печалба за миналата година е била 395 000 лева, докато за 2012 г. - 134 000 лева, или ръстът й е два пъти.

По думите на Симеонов тези резултати се получават, защото независимо от политическата нестабилност няколко важни икономически условия не са се променили - не са се увеличили данъците, запазила се е сравнително ниска задлъжнялост на държавата и сравнително невисока преразпределителна роля на държавата - 38,7 на сто за 2013 година.

Класациите на фирмите от нефинансовия сектор са направени на базата на годишните им финансови отчети. Председателят на БТПП отбеляза, че има доста компании, които не си публикуват отчетите и дори предпочитат да си плащат глобите.

Цветан Симеонов изтъкна необходимостта в случаите, при които глобите не са стимулиращи, те да бъдат увеличени. „Фирмите не публикуват отчетите си, защото се опасяват от натиск от партии или групировки с искания за финансиране, както и заради притеснение да покажат действителните си печалби - нещо, което особено важи за веригите“, коментира Симеонов.

Бизнесът ще продължи да настоява и за това да се изплащат навреме средствата, дължими от държавата по обществените поръчки.

Цялата класация може да видите тук  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:02 | 10.09.22 г.
fallback