300 хил. лв. ще струва експерименталното машинно гласуване на предсрочните парламентарни избори на 5 октомври. Това става ясно от публикувана обществена поръчка на Министерския съвет.
Поръчката е за наема на техниката, съпътстващия софтуер, обучение на хората, които ще работят с машините и на специалистите, които ще анализират резултатите.
В Изборния кодекс бе предвидено да има експериментално машинно гласуване в 500 секции. По-късно този брой бе редуциран до 300 секции с решение на Централната избирателна комисия (ЦИК).
Предвидено е машините да са в пет изборни района и в населени места с различна численост на населението. Конкретните населени места и секции ще бъдат определени с нарочно решение на ЦИК.
Изпълнителят ще трябва да осигури 30% допълнителен резерв от машини за гласуване – 90 броя, с които в случай на неотстранима повреда на някоя от основните машини да се подмени повредената.
Доставчикът ще има задължението да осигури и информационни материали с указания как се гласува.
Търгът е в условията на ускорена процедура на договаряне, заявления се приемат до 11 септември 2014 г.
Очаква се предсрочните парламентарни избори на 5 октомври да струват на данъкоплатците 25,9 млн. лв., които ще бъдат осигурени чрез преструктуриране на разходите по централния бюджет.
Машинен вот ще бе заложен експериментално и на изборите за Европарламент.