Осем партии имат шанс да влязат в следващото 43-то Народно събрание, като две от тях са на ръба. Това показва проучване на агенция „Медиана”, проведено в периода 27 август – 1 септември между 998 души.
Според допитването ГЕРБ получава 26,8% от гласовете на изборите, БСП – 17,5%, ДПС - 9,2%, "България без цензура” – 4,7%, Реформаторският блок - 4,4%, Патриотичен фронт – 4,3%. Двете партии, които са на ръба, са "Атака” и АБВ, съответно с 3,7 и 3,3% от гласовете.
31% от избирателите не могат да посочат нито една партия, която биха искали да видят в управлението на страната. На практика, една трета от избирателите на въпроса „Кой искате да управлява?“ отговарят „Никой!“.
Двете основни политически формации – ГЕРБ и БСП – не се явяват желана политическа алтернатива извън кръга на собствените си симпатизанти.
38% от избирателите оценяват потенциалното връщане на ГЕРБ на власт като „лошо“ и „катастрофално“, а на БСП - 44% от избирателите. Не се наблюдава наличието на „голям спасител“, който да привлече надеждите на нацията върху себе си, коментира Колев. Според анализа въпреки че ГЕРБ водят с 9,3 процентни пункта пред основния си опонент, данните сочат, че те трудно ще достигнат до резултата си от изборите през 2013 г., когато вкараха в парламента 97 депутати. Затова създаването на двупартийна управляваща коалиция, водена от ГЕРБ, засега изглежда малко вероятно. Политолозите смятат, че за да успеят да съставят мнозинство без ДПС и БСП, на ГЕРБ ще им е необходима трета, а вероятно и четвърта партия. Към момента данните показват, че съставянето на работещо правителство ще бъде тежко предизвикателство пред всички политически формации след изборите. Към началото на изборната кампания, политическите нагласи са силно неустойчиви - общо една трета от избирателите се колебаят в своя избор. 36% от запитаните се съмняват в безпристрастността на служебното правителство и неговото желание да проведе честни избори. Едва 26% от избирателите (почти изцяло само от ГЕРБ и Реформаторския блок) смятат, че то ще е безпристрастно и ще работи за честни избори. От „Медиана” подчертават, че това е моментна картина, която може драстично да се промени в хода на кампанията.
Според допитването политикът с най-висок рейтинг е кметът на София Йорданка Фандъкова, получила 47% одобрение, след нея е Георги Първанов с 43%, президентът Росен Плевнелиев - 37%, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов - 36%, Ивайло Калфин - 29%, лидерът на ДПС Лютви Местан - 27%, бившият лидер на БСП Сергей Станишев - 26%.
Като цяло изследването отчита засилване на песимизма по отношение на икономическото и социално развитие на страната, а също и за личните перспективи на избирателите. Три четвърти оценяват материалното си положение като тежко или изключително лошо. Една трета очакват влошаването на положението им да се задълбочи. Този песимизъм се съчетава с политически негативизъм по отношение на всички партии, всичко политическо.
Още новини от Dnes.bg