Националният статистически институт (НСИ) потвърди растежа на българската икономика през второто тримесечие. Ръстът през периода април-юни е 0,5% на тримесечна и 1,6% на годишна сезонно изгладена база. За доброто представяне през периода допринасят износът, инвестициите, по-малко потреблението, но и увеличаващата се производителност на труда. С най-голям принос са промишлеността и финансовият сектор.
Така през вторите три месеца на 2014 г. брутният вътрешен продукт (БВП) възлиза на 19,517 млрд. лв. по текущи цени. На глава от населението се падат по 1 379 евро, или 1 889 щатски долара.
Въпреки че крайното потребление се понижава с 0,4% на тримесечна база, на годишна расте с ревизираните в посока нагоре 2,3%. Данните за индивидуалното потребление са ревизирани до отрицателните 0,2%. За сравнение – през предходното тримесечие НСИ отчете ръст от 1,3%, докато за година индивидуалното потребление скача с 1,6%.
Общите инвестиции в основен капитал в икономиката се покачват с 0,8% спрямо първите три месеца на тази година и с 3,9% в сравнение с година по-рано. Инвестициите в основен капитал само в индустриалния сектор растат с ревизираните в посока надолу 1,3% на тримесечна и с 3,8% на годишна база. Добавената стойност от финансови и застрахователни дейности е с 6,7% по-висока спрямо първите три месеца на годината въпреки минималния принос от 0,1% на годишна база. Аграрният сектор намалява равнището си с 1,3% на годишна база, но реализираната добавена стойност се покачва с 0,5% през тримесечието.
Износът се възстановява, след като спадаше във всеки от месеците от януари до април. През юни износът нарасна за втори пореден месец. С покачване от 2% през второто тримесечие експортът също допринася за впечатляващия икономически растеж. За същия период вносът се свива с 1,2%. На годишна база износът се покачва с 3,4 на сто, а вносът – с 3,9%.
Актуални данни за състоянието на търговския баланс ще получим следващата седмица, когато НСИ ще изнесе данни за търговията на България с държавите членки на Европейския съюз и извън него. Данните следва да разкрият повече за влиянието на играта на санкции върху търговските връзки на страната ни с Русия и Украйна.
По отношение на производителността на труда – другият фактор за доброто представяне на родната икономика през второто тримесечие – показателят се покачва с 1,7% на годишна база. На едно лице се падат по 5 535 лв. от текущия обем на БВП, като всеки зает създава 13,3 лв. БВП за един обработен час. Това е повече спрямо 12 лв. на час през първото тримесечие, но по-малко в сравнение с последното на 2013 г., когато за един час сме произвеждали средно по 15,7 лв. БВП - най-много в сравнение с всички тримесечия от 2003 г. насам.
Производителността на труда в индустриалния сектор е най-висока - 6 489 лв. брутна добавена стойност средно на един зает и 15,1 лв. за един обработен човекочас. В сектора на услугите всеки зает произвежда средно 4 732 лв., или 11,3 лв. на час. Най-ниска е производителността на труда в аграрния сектор – 1 082 лв. при 2,7 лв. на час.