fallback

Може и да има правителство на малцинството, допуска социолог

Компроматите за партиите вече не работят, констатира Андрей Райчев

10:41 | 03.09.14 г.

Не е невъзможно след изборите на 5 октомври да има правителство на малцинството. ГЕРБ едва ли ще има пълно мнозинство след вота и заради това ще се нуждае от подкрепа на друга политическа сила, смята социологът Андрей Райчев.

„Като се направи сметка, за да има ГЕРБ пълно мнозинство, трябва да събере над 1,6 млн. гласа, което е неправдоподобно. След това има три варианта - най-простият вариант е Борисов и Реформаторите, но това е трудно за Борисов, защото за ГЕРБ ще е голямо главоболие, Реформаторите може да са малки, но са много и разнообразно шумни, защото това са пет партии. От друга страна, за Реформаторите ГЕРБ е гробът“, разясни той пред bTV.

Според него вторият вариант е широка коалиция с мълчаливата подкрепа на ДПС, което ще означава ролята на ДПС да е като на „Атака“ в предишния парламент. "Тогава четири години ще му се повтаря: "Ти управляваш с турците" и Борисов ще бяга от този вариант или ако прибегне до него, то ще е "с този, този, този и ако искаш, и ти ела".

Андрей Райчев допусна, че има и още вариант. "Третият е немският вариант. Да седнат с БСП, един месец да умуват, да направят обща програма и да управляват тези партии. Това е много луксозно управление, защото те ще имат заедно 150 депутати", коментира социологът.

„Има три партии, които ще влязат със сигурност в парламента. ГЕРБ вероятно ще събере 1,2 млн. гласа, БСП – 700 000, ДПС ще набере вероятно 500-600 хиляди, което е подобрение заради Турция, те си оправиха отношенията с Турция“, обясни той.

Очакванията са, че Реформаторите, националистите в лицето на Патриотичен съюз, както и ББЦ също ще имат депутати, а и АБВ има своите шансове.

Компроматите срещу партиите вече не работят, защото за всеки са казани всички гадости, смята Райчев.

„За основите партии гадостите са казани вече и няма какво повече да се каже, да приемем за най-голямата партия - ГЕРБ, тя оцеля и тази година, макар че се очакваше, като паднат от власт, да се вадят компромати, но това не стана. Илюзия е, че настоящата власт може да рови и да намери нещо за предишната. Надценява се ролята на компроматите“, заяви той.

Социологът обърна внимание и на факта, че никой не е отговорил на въпроса "защо ДПС свали кабинета „Орешарски”.

„Получихме само близък до истеричния писък на Станишев - те събарят правителството, но никакви интерпретации“, коментира той и добави, че всъщност ДПС е поискало пауза във властта по 2 причини.

Той смята, че едната е, че е станало прекалено горещо и движението решило да се измести от центъра на циклона, защото е на прага на сатанизация от страна на обществото. Другата причина е, че лидерът на политическата сила Лютви Местан има нужда от смяна на поколенията в партията, което не може да стане, без да излезе от властта.

„ДПС направи завой надясно и на запад. Взе курс на добри отношения с Турция за пръв път, иначе ДПС много са ръмжали на Турция, ДПС и Турция винаги са имали лоши отношения. За пръв път българските турци са гласували за Реджеп Ердоган, което е заслуга и на ДПС“, посочи Андрей Райчев.

По думите му служебното правителство не е важно. „Това са хора за 2 месеца, които си придават излишна важност, непрекъснато умуват нещо, нещо се изказват, това са смешни работи, защото тяхната задача е само да организират изборите. Всичко е буря в чаша вода и всичко, което прави служебният кабинет, е несъществено“, обобщи Райчев.

Според него е напълно нормално в служебния кабинет да има кадри на ГЕРБ, след като и президентът Росен Плевнелиев, който го назначава, е от партията на Борисов.

Още политически новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:45 | 14.09.22 г.
fallback