fallback

Проверката на НЕК разкрила "странни" плащания

Един от приоритетите на служебния кабинет е изготвянето на механизъм за ритмични разплащания в енергетиката и свиването на "дупката", коментира Захариева

10:48 | 26.08.14 г. 7

Готови са резултатите от проверката на плащанията, които е осъществявала Националната електрическа компания (НЕК) и която беше поискана от синдикатите. Това съобщи пред БНТ вицепремиерът по икономическото развитие и министър на регионалното развитие и инвестиционното проектиране Екатерина Захариева.

Припомняме, че миньори се оплакаха на професионалния си празник, че НЕК не плаща редовно на ТЕЦ-ве, а те не могат да се разплащат с въгледобивните дружества. Синдикалните организации предупредиха и за опасност от режим на тока заради системното неразплащане.

Захариева обеща да се даде максимална прозрачност на плащанията, осъществявани от НЕК, и потвърди ангажимента си в интервюто. Тя определи извършените от началото на годината до края на юли плащания като "странни" и коментира, че е поискала проверка и за плащанията за минали периоди.

Вицепремиерът подчерта, че средно НЕК е плащала по около 53% от сумите, които дължи. Някои фирми обаче, според нея – близки до политически партии, са получавали по около 90 на сто от дължимите им суми от електрическата компания, а други – под 50 на сто.

Резултатите от проверката Министерството на икономиката и енергетиката ще обяви днес или утре, посочи Захариева и припомни, че компанията губи по около 50 млн. лева на месец.

Министърът подчерта, че един от приоритетите е изготвянето на механизъм за ритмични и прозрачни разплащания на НЕК към фирмите от енергийния сектор, както и преодоляването на недостига на средства в компанията и свиването на “дупката” в сектора.

Захариева допълни, че проектът “Южен поток” “ще го бъде”, тъй като е подкрепян от няколко европейски държави, но трябва да бъде реализиран съобразно еврозаконодателството. Тя коментира, че газопроводът е важен за “нашата част на Европа”, тъй като политиците ни не са предприели действия за диверсифициране на източниците на синьо гориво. Тя подчерта, че газопроводът действително диверсифицира само маршрут, а не източник на газ, но припомни за газовата криза от 2009 г., когато заради спора между Украйна и Русия спряха газовите доставки.

Захариева каза още, че енергийният борд е един от ангажиментите на служебното правителство и той ще има задачата за анализ на състоянието на сектор “Енергетика” и причините, довели до него. Бордът ще предлага и препоръки на държавните органи, отговорни за регулацията на сектора. Ще разчитаме на помощ и на международни институции, като Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Еврокомисията, допълни тя.

През следващата седмица Захариева ще пътува до Брюксел, за да разговаря с европейските власти за спрените европрограми, съобщи още тя. Припомняме, че разплащанията по “Регионално развитие” и “Околна среда” тръгнаха с пари от бюджета и се очаква окончателното решение на Брюксел за отблокирането на парите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:27 | 14.09.22 г.
fallback