Безработицата в България през второто тримесечие на годината е 11,4%, като на годишна база намалява с 1,5 процентни пункта, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ).
Показателят намалява в еднаква степен при мъжете и жените, като коефициентът на безработица достига съответно 12,4% за мъжете и 10,1% за жените.
Спрямо първото тримесечие равнището на безработицата също намалява – през януари-март тя е била 13% по данни на националната статистика, или с 1,6 процентни пункта по-висока.
Данните на статистиката за младежката безработица към юни са позитивни. През второто тримесечие безработицата при младежите до 29 години е 16,8%, или с 4,6 процентни пункта по-малка в сравнение с година по-рано.
Тревожни остават обаче данните за броя на продължително безработните (от една или повече години). Към юни такива са 222,2 хиляди души, или 58,2%, като в сравнение с второто тримесечие на предходната година делът им е по-висок с 2,4 процентни пункта, но е по-нисък на тримесечна база (за януари-март делът им е 58,8%).
Общият брой на безработните към юни е 381,8 хил., което е намаление спрямо първото тримесечие – тогава те са били 433 хиляди души. От общия брой безработни обаче едва 14,2% търсят първа работа.
За посочения период април-юни 2014 г. общият брой на заетите лица на 15 и повече навършени години е 2,9 милиона души, а относителният им дял от населението на същата възраст – 47,9%. На годишна база относителният дял на заетите лица се увеличава с 0,9 процентни пункта.
В сектора на услугите работят най-голяма част от заетите - 62,6%, в индустрията - 29,9%, а в селското, горското и рибното стопанство - 7,4%.