fallback

И Цветан Василев стана обвиняем по случая с КТБ

В края на юли е издадена и европейска заповед за ареста му, съобщиха от прокуратурата

15:02 | 12.08.14 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Мажоритарният собственик и председател на надзорния съвет на КТБ АД Цветан Василев е привлечен като обвиняем за длъжностно присвояване в особено големи размери. Това е станало още на 28 юли в условията на задочно производство поради факта, че не е известен адресът на Василев. Началното обвинение на Василев е за това, че през периода от декември 2011 г. до 19.06.2014 г. умишлено е склонил Маргарита Петрова (главен касиер) и Орлин Русев (изпълнителен директор) да се разпоредят със сумата от 206 млн. лева, съобщиха от прокуратурата.

Припомняме, че след поставянето на КТБ под специален надзор на 20 юни от централната банка обявиха, че тази сума е изчезнала от банката. Главната счетоводителка Мария Димова е с мярка за неотклонение "домашен арест",  а изпълнителният директор на банката Орлин Русев излиза на свобода под парична гаранция от 10 000 лв.

На 28 юли, веднага след привличането му като обвиняем, по отношение на Цветан Василев е издадена Европейска заповед за арест /ЕЗА/ и е обявен за издирване в Шенгенската информационна система /ШИС/. Предприети са съответните действия и за издирването му в системата на „Интерпол“, съобщават от ведомството. 

Разследващите са взели решение финансово-счетоводна експертиза да бъде възложена на "международна организация с безспорен експертен опит". В момента тече цялостна оценка на банката, възложена на "Делойт одит", "Ърнст и Янг" и "Афа", която се очаква да приключи до 20 октомври. От прокуратурата съобщават още, че са намерени и иззети документи, укривани от квесторите в банката. Намерен е и кашон със скрити части от кредитни досиета и счетоводни документи на различни дружества с прикрепени към тях бележки с текст „да се махнат при проверка", „да не се дават на одиторите" и др. подобни. Иззети са и 14 броя чували с нарязани /шредирани/ оригинални документи, като е установено, че унищожаването им е извършено на 21 юни 2014 г. (ден след решението на УС на БНБ за поставяне на КТБ АД под специален надзор). Това е станало по устна заповед на един от изпълнителните директори на банката, поясняват от обвинението. Изнесени от сградата на банката и укрити оригинални документи са установени и при претърсване /след съответно разрешение на съд/ в помещение в сграда в столицата.

Разследването по делото обаче няма отношение и по никакъв начин не влияе на осъществяването на специалния надзор спрямо банката. Разследването не е фактор, с който е необходимо да бъдат съобразявани решенията на компетентните органи за изплащане на депозитите, подчертават още от прокуратурата. 

Всичко по темата четете тук!

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:53 | 12.09.22 г.
fallback