Решението на правителството да подпише акционерно споразумение с "Уестингхаус" за строителството на нов реактор в АЕЦ „Козлодуй“ е едно от най-скандалните решения на сегашното управление. В този договор не са защитени българските интереси, заяви Иван Иванов от ДСБ пред БНР.
За да започне строителството на една нова ядрена мощност, първо трябва да се анализира потреблението на електроенергия. Сега данните не показват такава необходимост. През 2013 година потреблението на електроенергия намаля с 5% спрямо предходната година, а прогнозни данни се очаква през 2014 г. да е с 10% по-малко. Според доклад на Световната банка България страда от свръхпроизводство на електроенергия, заяви експертът.
„Потреблението у нас не само няма да се увеличи, но ще намалява, заради демографската криза, увеличаването на енергийната ефективност и засиленото потребление на природен газ“, каза той.
Иван Иванов изтъкна, че изборът на компания не е станал след конкурс. „Не мога да разбера това правителство познава ли законите на страната и спазва ли ги“, попита риторично той.
Според него заради споразумението с „Уестингхаус“ рязко се подкопава позицията на България в арбитражния съд в Женева, където Атомстройекспорт води дело срещу страната заради АЕЦ „Белене“. Там основният ни аргумент е, че през следващите десетилетия България няма необходимост от нови мощности. Сегашните действия на правителството дават силен коз на руската компания да осъди България, заяви Иванов.
Той изтъкна още, че не са налице финансови възможности за строителството, както и план за съхранение на отработеното гориво на територията на България.
„Този договор вреди на страната, не защитава обществения интерес“, обобщи Иванов и призова служебното правителство да не допусне потвърждаване на договора, като същото трябва да направи и бъдещото управление след изборите.
Експертът допълни, че е възможно сега работещите в АЕЦ „Козлодуй“ пети и шести блок да бъдат експлоатирани още 30 години.
Йордан Янков от партия Република БГ коментира, че три правителства поред извършват беззакония в българската ядрена енергетика. Никой не е видял докладите с технико-икономическа експертиза за строителството, аргументира се той.
„Предишните правителства сключиха договор за технико-икономическа експертиза, но никой не е видял тези доклади. Също както при АЕЦ „Белене“, нямаме никаква аналитична основа да изграждаме такава мощност. Законът категорично казва, че в МС трябва да се влезе с ОВОС, технико-икономическа оценка и доклад за управление на отработеното гориво. И трите неща не са свършени“, каза Янков.
Иван Иванов също потвърди, че тези три доклада са необходими, за да се вземе изобщо решение „за“ или „против“ строителството на нова ядрена мощност.
Както ЕК започна наказателна процедура срещу България заради „Южен поток“, същото ще последва и за седми блок, защото други заинтересовани компании биха предявили претенции, че могат да участват при организирането на търг, смята той.
Според него новото строителство ще доведе до тежки социални последици, защото ще трябва да бъдат затваряни топлоелектрически и водноелектрически централи.
Бившият енергиен министър и депутат от ГЕРБ Делян Добрев определи подписването на споразумението като „безобразие“. „В 12 без пет се поемат ангажименти за милиарди долари“, каза той и заяви, че няма яснота какви клаузи има в документа.
Добрев припомни как енергийният министър Драгомир Стойнев посети САЩ и на връщане съобщи изненадващо още на летището, че ще се строят мощности. Депутатът определи като правен абсурд подписването на документ, който трябва да бъде препотвърден от трета страна, каквато се явява следващият кабинет.
ГЕРБ няма как да подкрепят проект, за който нямат информация, заяви Делян Добрев.
„Ще настояваме още от първия ден служебният кабинет да публикува подписаното споразумение, както и информация по всички стъпки, предприети по „Южен поток“ през последния месец. Въпреки че премиерът Орешарски каза, че проектът е замразен, той не е замразен“, допълни Стойнев.