Негласуването на бюджета за здраве води до обезценяване на човешкия живот, заяви директорът на софийската МБАЛ „Св. Богородица“ и член на Управителния съвет на Националното сдружение на частните болници доктор Николай Болтаджиев в ефира на телевизия Bulgaria on Air.
По думите му средните публични средства за здравеопазване на глава от населението в България за година са 204 евро - най-ниското равнище в Европа. В държави като Германия и Франция тези средства възлизат на над 3000 евро, в Люксембург - над 3 600 евро, а в Холандия - над 3 800 евро на глава от населението, заяви Болтаджиев.
Неговата "проста рецепта" за оздравяване на здравния сектор е държавата да си плаща осигуровките, да бъде въведено официално доплащане и да се въведе дерегулация на държавата.
По думите му здравеопазването също си има цена, тъй като "това е трудът на лекаря, на когото трябва да се плаща". Според Болтаджиев начинът да се плати тази цена е чрез събирането на публични средства. Според него около 1,5 млн. лева остават неосигурени. Държавата трябва да плати пълната сума на хората, които е длъжна да осигурява. Друг вариант според него е да се увеличи здравната вноска, или да се регламентира официално доплащане. То би могло да стимулира доброволните здравноосигурителни фондове, смята още експертът.
По думите му държавата няма място в лечебното здравеопазване. Качеството там трябва се определя от конкуренцията, каза още Болтаджиев.
„Средните публични средства на глава от населението у нас за година са 204 евро. С доплащанията, които са 55% от общата сума, сумата става около 400 евро", каза още той.
Според Болтаджиев няма смисъл да се затварят болници, тъй като хоспитализациите са се увеличили.