IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Плевнелиев: Институциите трябва да разкрият всички връзки в КТБ*

Президентът иска пълен международен преглед на активите, кредитите и обезпеченията в банката, отново настоя да се гласува актуализацията на бюджета

10:46 | 25.07.14 г. 28
Автор - снимка
Редактор
Плевнелиев: Институциите трябва да разкрият всички връзки в КТБ*

Президентът отново настоя парламентът да даде възможност на служебното правителство да води преговори, да сключва договори и споразумения с други държави и международни институции за външни заеми “по необходимост за стабилизация и социална защита”. Според него решението е проява на политическа зрялост и важна стъпка към постигането на политическа и обществена стабилност.

Що се отнася до БНБ, според Плевнелиев централната банка е “този регулатор, който трябва да изразява в най-висока степен устойчивост и доверие”. “Но каква е ситуацията днес – имаме подуправител, който отговаря за банковия надзор, но той, освен, че е обвиняем, е и в отпуск именно във време на проблем с голяма банка. От друга страна управителят на БНБ декларира готовност да подаде оставка. Надявам се Народното събрание да преодолее тази нестабилност и да се произнесе възможно най-скоро по кадровия проблем в БНБ”, посочи той.

Държавният глава апелира, ако това не се случи, политическите сили, поне като минимум, “да не политизират излишно ситуацията в БНБ в следващите месеци на предизборна кампания, за да не генерираме допълнителна институционална несигурност, а точно обратното – да подкрепим в труден момент най-важния за икономиката регулатор”.

Президентът подчерта, че тежкото противопоставяне и личните нападки са ерозирали доверието към политиците и институциите. “Непрестанните политически битки често наподобяваха път без изход. Това още повече засили усещането за задълбочаване на политическата и институционална криза в страната”, каза той.

“През втората половина на 2014 г. ще се сменят три правителства. Същото беше и в първата половина на 2013 г. Три правителства се сменят в рамките на половин година вече втора поредна година. Това е белег на все по-трайна нестабилност, която затруднява икономиката и обществото. Сега е необходимо да положим усилия, за да преведем страната през трудностите и да постигнем повече политическа, финансова, икономическа, но преди всичко институционална стабилност. Затова вече се договорихме, аз благодаря и се надявам да го изпълним – нашето предстоящо, съвместно, общо усилие за постигане на по-високо ниво на стабилност в държавата”, обърна се Плевнелиев към Народното събрание.

Той подчерта, че политическите кризи са неизменна част от развитието на демократичната държава и посочи, че “Конституцията съвсем точно разписва както стъпките, така и отговорностите пред всеки един от нас, за да успеем да преодолеем изпитанията”.

“След всичко, през което преминахме, едва ли има някой, който да се съмнява, че правните норми са много важна част от този процес, но не единствена. Много по-важно днес е и национално отговорното поведение, още повече в труден момент за нацията”, каза Росен Плевнелиев.

“Политическото противопоставяне, различните виждания и сблъсъкът на идеи са неразривна част от многопартийната система, те са механизмът, по който функционира парламентарната демокрация. Но отвъд тях е най-важното за всеки отговорен политик, а именно реалните проблеми на хората и тяхното решаване. Кои са те? Доходи, безработица, пенсии, демография, здравеопазване. Те не са от вчера, няма да бъдат решени утре. Но именно сега пред политическите партии, преди да стартира предизборната кампания, на която всички вие ще поискате доверието – и се надявам да получите в максимална степен доверието на гражданите, нека покажем, че можем да приоритизираме, да изведем неотложните проблеми извън предизборните битки и да постигнем съгласие и резултати по тях, по някои неотложни за народа теми”, призова държавният глава.

Той призова от днес до 6 август институциите да продължат да изпълняват съвестно и отговорно своите задължения.  “Това, че предстои разпускане на НС, сформиране на служебно правителство и предсрочни избори, не трябва да е оправдание за бездействие. Имаме още какво да се свършим и нееднократно съм призовавал институциите и всеки един от обществено важните фактори към отговорно отношение. Това не са неща, важни само и единствено за поредното служебно правителство в България. Това са проблеми, които са важни за държавата и за нацията”, заключи Плевнелиев.

* Актуализирана информация!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 45 rate down comment 10
popo323
преди 10 години
Това което си написал не е така . Имаме закон в който е ясно казано , какво и как се изплаща , за това е и създаден гаранционен фонд от вноски и отчисления на самите банки . Всеки който е спазил закона , и влога му е в рамките на гарантираните пари е редно по бързо да бъде обещетен . Не може непрекъснато да си измисляме нови неща , тези които имат пари над гарантирания минимум са си поели риска . Ако го нямаше гарантирания минимум , кой въобще би си държал парите в банка , с какви пари ще се кредитира икономиката тогава . Всеки би си сключвал частни договори за заеми. И аз ако държа някакви пари на влог , това не означава ,че не ми трябват , а че ми е необходимо да имам бързо ликвидни средства при нужда . В момента не дай Боже да се разболееш , веднага ти трябват средства , касата на практика не покрива нищо . А виж за тези с милионите , те след това могат да си съдят банката и да си търсят парите .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 41 rate down comment 14
misanthrope
преди 10 години
Колега, забрави малко партийната заръка да вардиш Търнокопа с гърди на амбразурата. Това за актуализацията на бюджета е едната трета. И там влизат едни буфери за следващото правителство и едни заеми дето не е много ясно за какво са, но нейсе разумно е. 2/3 са лозунги дайте досиетата, изчистете институциите, ще спре фалшивия преход ще почне истинския ( до кога преход бе, ***? До кога?) Като ще чистим институциите, ще пипаме ли ДНСК да питам, Глосов млосов там, ще гледаме ли кой е в т.нар. тех парк и прочие?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 47 rate down comment 21
studioaa
преди 10 години
Тези хора, които нямали да си видят влоговете още доста време, защо си влагат парите в банка заради лихвите, щом тези пари им трябват?? Аз съм 100% против да са вземат заеми от бюджета, за да се изплащат каквито и да е влогове, включително гарантирани. Цената на заем от 3.5 млрд. за 10-15г може да достигне над 1,2 млрд. лева. според мен гарантираните влогове трябва да се изплащат с пари от бюджета само когато бюджета е излязъл на излишък. Американското правителство да не би да изплаща влоговете в Лемън?? Всъщност Лемън започна да се разплаща с кредиторите си около 5 години след като обяви фалит и беше защитена от кредиторите си от съда. Не е нормално да се изплаща каквото и да било преди продажба активите в КТБ. Така ще има натиск и няма да се повтори сценария от 1997-2000г, когато активите на фалиралите банки бяха разпродадени на безценица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 43 rate down comment 19
boogeyman
преди 10 години
колега, забрави за малко партийната заръка "трябва да плюем по Президента за да отклоняваме общественото внимание от золумите които правим" и обърни внимание какво точно иска Плевнелиев....преди всичко иска актуализация на бюджета или да се даде възможност на служебното правителство да взима заеми.. нали осъзнаваш, че ако едно от двете не се случи през идните 5 работни дни, няма да видиш заплата от работодателя се няколко месеца "щото клиента още не е платил", а родителите ти като отидат на лекар ще срещнат табелка на вратата "направленията са изчерпани до края на септември". едни други хора пък няма да си видят депозитите още много дълго време.... другото искане за "изкарване на досиетата" също признавам, че е доста нереалистично
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 51 rate down comment 9
popo323
преди 10 години
Ама то много трудно да видиш какви са връзките в КТБ . Просто отиваш на летището и изискваш да видиш кой е летял със самолетчето на Цв. В. Като ви извадят регистрациите във ВИП зоната , веднага ще лъсне кои политици и други са се разкарвали заедно с него на разходки . Ама никой не иска да се види това , цялата информация до момента се крие , с малки изключения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 47 rate down comment 28
misanthrope
преди 10 години
Президента е един комсомолски секретар по душа и тази роля много му отива. 2/3 от нещата които е казал, са лозунги в стил "светлото бъдеще на комунизма"То ясно че от него почти нищо не зависи, и от Константин Пенчев нищо не зависи, но поне говори верни неща, за разлика от Плевнидента който бълва лозунги и нищо друго
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 61 rate down comment 11
studioaa
преди 10 години
Това изявление според мен е подготовка за това, което предстои да се случи с КТБ. Оманския фонд мълчи и наема адвокати в Лондон, Ц.В. също се "покри" на сигурно. При това положение вероятността КТБ да заработи отново е 0%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 70 rate down comment 9
Спящият бик
преди 10 години
Намирам сравнението на Президента между досиетата в ДС и досиетата в КТБ за изключително уместно. Дълбоко се съмнявам обаче, че истината може да се изкара на повърхността от местните институции. Както се полага на една мафия (поне филми сме гледали достаъчно), те всички са в *** или - хайде да го кажем по-културно - в омертата. Дори квесторите в момента не се знае ровят ли или замитат? Затова, ако въобще научим нещо, то ще стане след външно разследване от най-високо ниво!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още