IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Плевнелиев: Институциите трябва да разкрият всички връзки в КТБ*

Президентът иска пълен международен преглед на активите, кредитите и обезпеченията в банката, отново настоя да се гласува актуализацията на бюджета

10:46 | 25.07.14 г. 28
Автор - снимка
Редактор
Плевнелиев: Институциите трябва да разкрият всички връзки в КТБ*

Президентът отново настоя парламентът да даде възможност на служебното правителство да води преговори, да сключва договори и споразумения с други държави и международни институции за външни заеми “по необходимост за стабилизация и социална защита”. Според него решението е проява на политическа зрялост и важна стъпка към постигането на политическа и обществена стабилност.

Що се отнася до БНБ, според Плевнелиев централната банка е “този регулатор, който трябва да изразява в най-висока степен устойчивост и доверие”. “Но каква е ситуацията днес – имаме подуправител, който отговаря за банковия надзор, но той, освен, че е обвиняем, е и в отпуск именно във време на проблем с голяма банка. От друга страна управителят на БНБ декларира готовност да подаде оставка. Надявам се Народното събрание да преодолее тази нестабилност и да се произнесе възможно най-скоро по кадровия проблем в БНБ”, посочи той.

Държавният глава апелира, ако това не се случи, политическите сили, поне като минимум, “да не политизират излишно ситуацията в БНБ в следващите месеци на предизборна кампания, за да не генерираме допълнителна институционална несигурност, а точно обратното – да подкрепим в труден момент най-важния за икономиката регулатор”.

Президентът подчерта, че тежкото противопоставяне и личните нападки са ерозирали доверието към политиците и институциите. “Непрестанните политически битки често наподобяваха път без изход. Това още повече засили усещането за задълбочаване на политическата и институционална криза в страната”, каза той.

“През втората половина на 2014 г. ще се сменят три правителства. Същото беше и в първата половина на 2013 г. Три правителства се сменят в рамките на половин година вече втора поредна година. Това е белег на все по-трайна нестабилност, която затруднява икономиката и обществото. Сега е необходимо да положим усилия, за да преведем страната през трудностите и да постигнем повече политическа, финансова, икономическа, но преди всичко институционална стабилност. Затова вече се договорихме, аз благодаря и се надявам да го изпълним – нашето предстоящо, съвместно, общо усилие за постигане на по-високо ниво на стабилност в държавата”, обърна се Плевнелиев към Народното събрание.

Той подчерта, че политическите кризи са неизменна част от развитието на демократичната държава и посочи, че “Конституцията съвсем точно разписва както стъпките, така и отговорностите пред всеки един от нас, за да успеем да преодолеем изпитанията”.

“След всичко, през което преминахме, едва ли има някой, който да се съмнява, че правните норми са много важна част от този процес, но не единствена. Много по-важно днес е и национално отговорното поведение, още повече в труден момент за нацията”, каза Росен Плевнелиев.

“Политическото противопоставяне, различните виждания и сблъсъкът на идеи са неразривна част от многопартийната система, те са механизмът, по който функционира парламентарната демокрация. Но отвъд тях е най-важното за всеки отговорен политик, а именно реалните проблеми на хората и тяхното решаване. Кои са те? Доходи, безработица, пенсии, демография, здравеопазване. Те не са от вчера, няма да бъдат решени утре. Но именно сега пред политическите партии, преди да стартира предизборната кампания, на която всички вие ще поискате доверието – и се надявам да получите в максимална степен доверието на гражданите, нека покажем, че можем да приоритизираме, да изведем неотложните проблеми извън предизборните битки и да постигнем съгласие и резултати по тях, по някои неотложни за народа теми”, призова държавният глава.

Той призова от днес до 6 август институциите да продължат да изпълняват съвестно и отговорно своите задължения.  “Това, че предстои разпускане на НС, сформиране на служебно правителство и предсрочни избори, не трябва да е оправдание за бездействие. Имаме още какво да се свършим и нееднократно съм призовавал институциите и всеки един от обществено важните фактори към отговорно отношение. Това не са неща, важни само и единствено за поредното служебно правителство в България. Това са проблеми, които са важни за държавата и за нацията”, заключи Плевнелиев.

* Актуализирана информация!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:14 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

28
rate up comment 32 rate down comment 8
kakapena
преди 10 години
***.Heavy-R.com kakata19 hearagain
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 32 rate down comment 8
kakapena
преди 10 години
Здравей, Кака моля те виж ги пита нещо се случва въпрос пак ще ктб нзок служебни подхожданията от последницата прости ми в живота им...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 32 rate down comment 9
lena.dimova
преди 10 години
АКО СИ НАБЛИЗО С ПЛЮНКИ ЩЕ ТЕ УДАВЯ,НЕ БИЛА СЪГЛАСНА ,КОЯ СИ ТИ ,МЪРЛО СУПОЛИВА,ЗНАЕШ ЛИ НА КОЛКО ХОРА ЖИВОТА ИМ ЗАВИСИ ОТ ИЗПЛАЩАНЕТО НА ТЕЗИ ДЕПОЗИТИ,ИЛИ ДА УМИРАТ ВАЖЕН Е БЮДЖЕТА,СЕГА АКО МИ КАЖАТ ЧЕ ИМА БЪБРЕК ,ПЪРВО ТРЯБВА ДА ПРИВЕДА ПАРИТЕ НА КЛИНИКАТА,,,НЯМАМ ДУМИ ЗА ТВОЙТА ЗЛОБА АМА ЩЕ СИ ГО ПОЛУЧИШ ,ЩЕ СЕ МОЛЯ НА БОГ ДА ТИ ДАДЕ ПОЛАГАЕМОТО ТИ ,ЗА ЛОШОТИЯТА ТИ,ПИША СЪС СЪЛЗИ НА ОЧИТЕ.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 32 rate down comment 9
lena.dimova
преди 10 години
STUDIOAA ТИ *** ЛИ СИ ИЛИ НЕ СИ ВЗЕМАШ РЕДОВНО ХАПЧЕТАТА''ДО 2030 ГОДИНА ДА ГИ ИЗПЛАШТАТ''НЕ ДО 3030 НЕ ИСКАШ ЛИ,ТИ ДЕЦА НЯМАШ ЛИ ,МАЙКА НЯМАШ ЛИ ,АКО ИМАШ ДА ГИ ХВАНЕ РАК ,ЗНАЕШ КАК СЪМ ГИ СЪБИРАЛА ТЕЗИ ПАРИ ЗА ТРАНСПЛАНТАЦИЯТА КОЯТО ЧАКАМ 3 ГОДИНИ И СЪМ НА ДИАЛИЗА,ТЕЗИ ПАРИ СА ЗА ОПЕРАЦИЯ,ОЧАКВАИ ДА ТИ СЕ СЛУЧАТ НАИ-ЛОШИ НЕЩА ,ТОВА ТИ ПОЖЕЛАВАМ.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 32 rate down comment 9
lena.dimova
преди 10 години
ДО STU
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 33 rate down comment 11
kalendar
преди 10 години
тоА човек е най-голямото ни недоразумение, като президент(а аз по принцип не съм доволен от ни един от тях). И това, че говори за себе си в трето лице толко' мно'о *** дразни, че ми иде да изкарам балканското на показ. Ама как да е-КАТЕГОРИЧНО не трябва да се гласува нов бюджет. Щото противно на убедените гербери, аз имам съмнение, че Боцко е чист като сълза от девица и ако му гласуват, ако ще 4329874392 милиарда ПАК няма да му стигнат. Щото, нали...ако четем историята тя така показва. А както знаем-и той не остави пари в бюджета и без да съм фен на реваншизмът, като национален спорт, то ВСЕ пак-да се научи да се простира според чергата си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 34 rate down comment 10
serafima
преди 10 години
Чета коментари тук на видимо мислещи и отговорни хора. Защо обаче се опитвате да ръзсъждавате експертно по въпросите? От всякъде се вижда, че политици създадоха изкуствено срива на банката. Тогава какво да обсъждаме? Законът за фалитите на банките ни е добър, остава да се спазва, а не да се измислят десетки други варианти, хей-така. Обръщам внимание на 3 факта: (а) толкова години КТБ е водеща и силна. Как стана изведнъж низвергната? Защото нямам друга дума за нея. Съгласна съм с Кирил Григоров, че най-евтиният вариант на тази банка е да я съживят, или да й дадат възможност да се съвземе. Другото са политически борби между няколко личности. (б) Нещо подорително това става веднага след инструктажа от 2 седмици на ББ в САЩ. (в) Искров заяви, че иска да подава оставка преди скандала с КТБ и да става депутат от ГЕРБ. Какво е знаел? Защо е този примитивен ход за спасение при сегашните му 60 000 лева месечна заплата? Никога не съм го ценяла като финансист, но и като човек не е почтен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 43 rate down comment 11
popo323
преди 10 години
Ама и тук чета направо дивотии , знае ли някой какво означава призива да не се изплащат дори гарантираните влогове , или пък да се изплащат следващите 20 год . Това си е направо прикрит призив да се наредят хората пред банките и да фалираме напълно всяка банка и държавата . Наистина ли си мислите ,че ще има толкова луди хора да си държат парите в банка , ако там нищо не е гарантирано , или пък сега държавата да не изпълни собствените си гаранции. Подобен призив си е направо за кафенце в ДАНС , защото фалираме ли още банки , наистина няма да има нито пенсии , нито дори това измислено здравеопазване , нито държавни заплати , нито пък държава .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 46 rate down comment 12
popo323
преди 10 години
Ама не знам как успявате да си измисляте нови закони . Закона е от ясен по ясен ,максимум 30 дни след отнемането на лиценда на дадена банка , започва изплащането на гарантираните влогове . Няма краен срок , но парите които ще се изплащат в друга банка трябва да са налични . Пожелавам ти да получиш пари за лечение от НЗОК , когато ти се наложи . В Кипър изплатиха гарантирания минимум от 100 хил евро веднага , защото това са дребни пари и без защита на това , всяка банка би била пирамида . Друг е въпроса ,че над тази сума , взеха 60% от големите влогове .Закона е написан за да се спазва , не някой да си измисля нов в движение. Пък и погледно логично не са лакомници някакви дребни спестители на 4-5% лихва , а те са точно тези които кредитират икономиката . Лакомници са тези с бързите кредити , дето дерят лихви от 400% нагоре годишно , ама тях никой не ги закача . И ако тази банка е успяла да направи подобни измами , то е благодарение на бездействието на държавата и БНБ .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 37 rate down comment 18
studioaa
преди 10 години
Отново подчертвам никъде не съществува практика загубите да се покриват от бюджета, а после държавата да си търси парите. Това е изключително опасно. Точно така се поскъпваше и през 1997 и хората получиха обезценени левове за 20$ от държавата за влога от 10 хил. $. Разбира се ако парите от фонда не стигнат за изплащането, а той не може да изпразни по никой начин наведнъж, остатъка трябва да се плаща на малки порции в продължение на много години. Финасирането трябва да дойде от излишъци на бюджета и от новопостъпили в пари във ФГВ, а не от заем, защото само лихвите по този заем ще са 1.5 млрд. лева, което значи, че обезщетяването ще струва не 3.5, а близо 5 млрд. лева. Във ФГВ годишно се внасят към 100 млн. лева + 250 млн. помощ от бюджета и гарантираните влогове ще бъдат изплатени до 2030г, без да се нарушава закона и без да се излага бюджета на риск. Така всички ще се удовлетворени и вложители и данъкоплатци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още