Надзорен комитет, в който да участват доказани експерти в санирането на банките, юристи и други, да стабилизира КТБ, предлагат национално представените организации на работодателите и синдикатите у нас.
Днес представителите на организациите са изпратили открито писмо до президента, премиера, председателя на КФН, както и до парламентарно представените партии с исканията си за подобряването на ситуацията около КТБ.
В него организациите отбелязват, че БНБ, Комисията за финансов надзор и правителството са излъгали обществото, че банката ще отвори врати на 21 юли. Институциите са показали, че не могат да се справят със ситуацията и затова е искането и за новия надзорен комитет, се казва в писмото.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров обясни, че са обсъдени и конкретни имена на експерти, които да влязат в този комитет, но отказа да коментира конкретни номинации.
Организациите искат спешна среща с Управителния съвет на БНБ, на която да изложат предложенията си, сред които са да се търси съдействие от настоящите инвеститори за стабилизиране на банката, както и да се предложи на най- големите вложители да станат акционери. "Трябва да се търсят и нови инвеститори в КТБ", обяви Васил Велев от АИКБ.
Синдикатите и работодателите искат да бъде намерено пазарно решение за КТБ, а не да се използват парите на данъкоплатците за спасяването на банковата група. Част от решението за цялата ни банкова система е България да влезе Европейския банков съюз, допълниха още представителите на организациите.
"Няма да приемем банковата група КТБ да бъде разпокъсана и разпродадена", заяви категорично Пламен Димитров.
Организациите посочиха и проблема с блокираните сметки на структуроопределящи фирми, болници и училища. Има опасност от загуба на хиляди работни места, като само във военно-промишления комплекс застрашени са 25 хил. работни места.
Работодателите и синдикатите са готови за съвместни протестни действия, ако "не се спазва или подменя българското законодателство", посочи Огнян Донев от КРИБ.
Пламен Димитров допълни, че протести ще има и ако досегашните искания на работодателските и синдикалните организации, особено в здравната система, не бъдат изпълнени.
По време на извънредната пресконференция не стана ясно какъв краен срок за изпълнение на исканията , съответно и за протести, е даден на управляващите. Васил Велев обаче посочи готовността за едночасови предупредителни протести в цялата страна още сега.
Димитров призна, че правителството е започнало малки стъпки - обсъжда се актуализация на бюджета на НЗОК, както и законодателството за ранното пенсиониране. Те обаче били закъснели.
"Констатираме тъжни неща и това, което ни обединява (работодатели и синдикати, бел. ред.) е опасението за сигурността на държавата", коментира още и президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.