Омбудсманът Константин Пенчев заяви, че в институцията има жалби от хора, чиито заплати и пенсии са блокирани в Корпоративна търговска банка (КТБ).
Той уточни, че в случая не може да помогне. По думите му хората няма как да ползват и защитените си влогове, докато не се изясни проблемът в банката.
„Безспорно е, че одитът трябва да се направи докрай, защото не може да се оздрави или фалира едно предприятие, на което не се знае състоянието. Ние някакси слагаме колата пред коня“, коментира омбудсманът пред БНР.
Пенчев призова да се произнесат компетентните хора – финансистите, които да кажат какво е положението в банката и оттук нататък да се правят съответните правни и други изводи.
Омбудсманът е твърдо против да има законов текст, който да регламентира говоренето за банките, какъвто Народното събрание прие на първо четене.
„Омръзна ми, щом се случи нещо, веднага да променяме законите, най-вече Наказателния кодекс. Ще следя окончателната редакция на текста, когато се приеме и ще сезирам Конституционния съд. Този текст е излишен, не може истерично да се променя наказателният закон“, смята Пенчев.
На политическо ниво все още не е решен въпросът дали в КТБ да бъдат гарантирани само депозитите до 100 хил. евро, както предвижда законодателството в момента или със специален закон да бъдат защитени всички вложения.
Управляващите изтъкнаха като основен аргумент да се връщат всички средства това, че държавни и частни фирми, засегнати от проблема, внасят в държавната хазна 1,5 млрд. лв. такси и данъци. Ако проблемът не се реши, държавата ще губи стотици милиони левове на година.
Освен това в тези фирми са наети 75 000 души, които при евентуална загуба на работни места ще натежат на социалната система, изтъкна финансовият министър Петър Чобанов. Според министъра е необходимо да се преценят разходите и ползите и затова в подобни случаи в други страни е било вземано решение за защита на всички вложители.