БНБ вече е осъществила контакт с Изпълнителния съвет на Европейската централна банка като част от подготовката на разговор между държавния глава и президента на ЕЦБ за стартирането на процедура за кандидатстване на България за членство в единния надзорен механизъм на Европейския съюз, съобщи централната банка.
БНБ е започнала и разговори с председателя на Европейския банков орган Андрея Енрия за иницииране на преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление „Банков надзор“ в БНБ. Когато това се случи, резултатите ще бъдат публично оповестени. Действията на Българската народна банка са в резултат от постигнатия консенсус на срещата вчера при президента на Република България, в която участваха представители на основните парламентарни политически сили, правителството и БНБ.Страните от еврозоната са задължени да въведат банковия надзор, но към него могат да се присъединят и другите държави членки на ЕС.
Въвеждането на единния надзорен механизъм през есента на 2014 г. ще бъде важен крайъгълен камък по пътя към банков съюз в Европа. Банковият съюз е един от четирите основни компонента на истински икономически и паричен съюз.
Банковият съюз има за цел изграждането на интегрирана финансова рамка за запазване на финансовата стабилност и свеждане до минимум на цената на изпадане на банки в несъстоятелност. Той ще включва единния надзорен механизъм и нови интегрирани рамки за гарантиране на депозитите и оздравяване на кредитни институции.
Банковият съюз ще има за основа всеобхватна и подробна единна нормативна уредба за финансовите услуги. Европейският банков орган (ЕБО) има компетенциите за по-нататъшното разработване на единната нормативна уредба и за проследяване на нейното прилагане.