fallback

Мартин Димитров: Редно е да поискаме одит отвън по случая с КТБ

По-добре е държавата да защити само малките вложители, но на практика това рядко се случва, смята Георги Ангелов

10:08 | 14.07.14 г. 20

Надзорът на БНБ се е провалил тотално и затова е редно да поискаме одит и проверка отвън по случая с Корпоративна търговска банка (КТБ). Важно е европейските институции да бъдат ангажирани в процеса. Това каза пред bTV Мартин Димитров от Реформаторския блок.

Димитров коментира, че нещата не трябва да спират до „няколко показни ареста“. „Европейската централна банка да дойде в България, ако трябва и германски прокурори да бъдат наблюдаващи по отношение на това разследване, което ще бъде направено, но най-важното е да не бъде заметена историята", каза той.

По негови думи „тези 3,5 милиарда лева не трябва да бъдат отписвани. Част от тях могат да бъдат възстановени при едно пълно разследване. Ще бъдат намерени „изгубените кредитни досиета“, смята Мартин Димитров.

Той допълни, че това може да стане, ако има скоро служебен кабинет, който да си постави за цел пълно разследване под надзора на Европейската централна банка. „Не вярваме вече на надзора на БНБ, който се провали тотално, както и на Министерството на вътрешните работи, на ДАНС, на всички, които имат контролни функции“, каза Димитров.

Всеки политик трябва да каже дали има пари в КТБ, защото „е важно обществото да знае дали няма хора в конфликт на интереси, които да се окаже, че трябва да гласуват извънреден закон, какъвто слух се появи вчера", смята още реформаторът.

Димитров повтори, че изчезналите кредитни досиета от КТБ трябва да бъдат намерени веднага. „Ако имаме органи, досиетата могат да бъдат намерени“, категоричен е той. Той е на мнение, че трябва да има персонална отговорност от страна на шефа на надзора на БНБ за случилото се с КТБ. „Прави се опит да бъдат заметени следи. Важно е европейските институции да бъдат ангажирани в процеса, иначе нищо няма да стане ясно“, категоричен е Димитров.

Да се възстановят ли всички депозити в КТБ на вложителите?

Да, всички суми трябва да бъдат изплатени
Не, трябва да се възстановят само до 196 хил. лева
Не мога да преценя
Общо 2984 гласа

Георги Ангелов от Институт „Отворено общество” смята, че е по-добре държавата да защити само малките вложители, но на практика това рядко се случва. Той изтъкна, че при подобни ситуации държавите в ЕС обикновено гарантират и влоговете над 100 хиляди евро.

По думите на икономиста ако бъдат защитени само влоговете до 100 хиляди евро, след 1-2 години тези пари ще се върнат обратно в държавата, защото в по-голямата си част това са кредити на коректни платци. Георги Ангелов смята, че още от днес трябва да започне събирането на пари от фирмите, получили кредити от банката.

„Основният проблем е липсата на оставка на това правителство”, коментира ген. Атанас Атанасов. Според него управляващите използват случая, за да замитат следите си. Генералът каза още, че е против специално законодателство, което да гарантира и влогове над 100 хиляди евро.

Всичко за КТБ може да проследите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:11 | 14.09.22 г.
fallback