fallback

Плевнелиев: Електронното гласуване ще повиши доверието към институциите

България има проблем с върховенството на закона и той не може да бъде скрит, заяви държавният глава

11:56 | 08.07.14 г. 4

Електронното гласуване ще повиши доверието на гражданите към институциите, заяви президентът Росен Плевнелиев на конференция за върховенството на закона.

Според него ако се въведе електронното гласуване, това ще даде тласък на пряката демокрация у нас.

„Вярвам, че електронното гласуване не трябва да се разглежда само като техника и улеснение – въвеждането му е много смислена реформа, която да работи за доверието на гражданите към институциите“, обясни той.

Според Плевнелиев ако имаме електронното правителство, то „ще произведе една друга България за месеци, а не за години“.

Президентът посочи още, че очаква кампанията за изборите през есента да бъде по-различна и добронамерена, а обещанията да бъдат спазени.

„Въпросът не е дали един политик е победил друг, а дали се спазват обещанията. Този дефицит на доверие, с който днес се сблъскваме в България, трябва да накара политиците да си дадат ясна сметка, че това е основен проблем, с който трябва да се справим“, коментира той и поиска принципни коалиции и реформи след вота.

Плевнелиев допълни, че масовите граждански протести са показали, че хората искат ясна заявка за промяна. „Аз съм благодарен на гражданското общество в България, днес българите са въоръжени със смартфони и фейсбук профил и средата е различна“, каза още президентът.

Президентът припомни инициативата си да се проведе референдум за изборното законодателство и събраните за кратко време подписи и заяви, че това означава, че гражданите искат да бъдат питани.

Обществената енергия е градивна, тя не бива да бъде загубена, подчерта той.

Държавният глава коментира, че постигането на устойчив растеж и просперитет преминава през преодоляването на много предизвикателства, като едни от най-важните са заплахите пред върховенството на закона.

„Върховенството на закона е най-важният приоритет на България днес. Правовата държава е основен стълб на ЕС, защото развитите демокрации отдавна са разбрали, че без върховенството на закона не може да бъде гарантирано нищо друго. Затова е важно всяко нарушение на закона неизменно да бъде преследвано и да бъде поета съответната отговорност. Важно е да не минава номерът“, каза Плевнелиев.

Той допълни, че ако институциите имат проактивна позиция, ще предотвратяват проблемите, преди да са възникнали.

„България днес има проблем и той не може да бъде крит. Единственият начин да решим проблемите е да ги посочим. България не е там, където иска да бъде със своята чиста и свята република и в справедливостта към гражданите“, каза президентът.

Плевнелиев припомни последния доклад на Фрийдъм хаус, където индексът за демократичност на България продължава да се влошава, но има и положителна тенденция - гражданското общество става все по-активно.

Гражданите ясно заявиха позицията си, че искат България да бъде правова държава, в която правата им са реално гарантирани, а не само написани, коментира Плевнелиев.

Той поиска от политиците да спазват не само буквата, но и духа на закона, да изпълняват поетите ангажименти и обещания.

„Неспазването на закона у нас провокира гражданското общество, засили неговата роля на коректив на управлението, усещането за несправедливост“, посочи държавният глава.

Той призова българите да са по-малко емоционални и повече прагматични, за да оценят напредъка след демократичните промени.

Президентът посочи, че в момента има противопоставяне между модерния патриотизъм и криворазбрания национализъм, а много политици разсъждават с понятията на Европа от 19-ти век, на което се противопоставя гражданското общество в цели европейски региони.

„Днес ЕС и САЩ трябва да действат решително и да не допуснат връщане към политиката от 19-ти век, която доведе две световни войни, Холокоста, ГУЛАГ и Белене. Ние сме горди с всичко постигнато по време на промените и прехода, но трябва да преодолеем новите предизвикателства пред нас“, заяви той.

Върховенството  на закона е източник на стабилност и доверие, което хората оказват на своите държавни органи, каза по време на конференцията американският посланик Марси Рийс.

През следващите месеци новото правителство ще има възможност да изпрати ясен сигнал за своята ангажираност към реформите и ако го направи, те ще имат подкрепата на много значими бизнес лидери, заяви тя.

Посланикът припомни необходимостта от реформа на съдебната система и призова към прозрачност при назначенията на магистрати.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:51 | 10.09.22 г.
fallback