Москва настоява за строителството на проекта „Южен поток“ във вече определените за това срокове и призовава ЕК към конструктивен диалог. Това стана ясно от изказването на руския външен министър Сергей Лавров след срещата му с българския външен министър Кристиан Вигенин, по чиято покана е на посещение у нас.
„Отбелязахме с удовлетворение значителния потенциал на разширяването на сътрудничество в различни сфери, на развитието на търговско-икономическото сътрудничество и особено внимание отделихме на развитието в енергийната сфера, в частност на реализацията на българската част на „Южен поток“. Подчертахме необходимостта от строителството му в установените срокове и потвърдихме готовността да продължим конструктивния диалог, както с всички заинтересовани страни, участниците в проекта, така и с ЕК“, заяви Лавров.
Според него всеки един проблем трябва да бъде решаван в конструктивен диалог.
Той изрази увереност, че стратегическото партньорство между Москва и Брюксел трябва да преодолее проблемите около проекта.
„Ако съществува добра воля, всеки един проблем може да бъде преодолян“, коментира той.
Лавров припомни, че е била създадена контактна група по „Южен поток“, чиято дейност обаче сега е замразена, и призова работата й да бъде възобновена.
Според него както Брюксел е направил изключение за трансатлантическия газопровод, така трябва да го направи и за „Южен поток”, защото и двата проекта са започнали преди влизането в сила на Третия енергиен пакет.
От своя страна, Вигенин също заяви, че проектът „Южен поток“ е от интерес както за България, така и за останалите страни от ЕС, защото ще гарантира енергийна сигурност.
„Проектът „Южен поток“ е от интерес както за България, така и за региона на Югоизточна Европа и за ЕС като цяло. Това е важно за енергийната сигурност и на България, и на Югоизточна Европа, и като цяло на ЕС. Подкрепяме неговото реализиране в съответствие с европейското законодателство и норми. Надяваме се активният диалог с ЕК да позволи в най-скоро време да бъде възобновено строителството му на българска територия“, заяви Вигенин.
Лавров посочи още, че Русия е готова да развива сътрудничеството с българските си колеги и по други енергийни проекти. Министърът обаче не даде повече подробности за какви проекти става въпрос.
Кристиан Вигенин съобщи, че България разглежда възможността да открие още визови центрове в Русия. В момента те са 15, а руснаците през миналата година са били четвърти по брой чуждестранни туристи в България.
Относно ситуацията в Украйна Вигенин коментира, че се надява Русия да играе важна роля за деескалация на напрежението.
В същото време Лавров изрази тревога от случващото се и сравни ситуацията в части от Украйна с тази в Белград през 1999 г., защото се рушат инфраструктура, болници, детски градини. Той подчерта, че е в общ интерес най-бързо да приключат кръвопролитията там. „Крайно сме загрижени от увеличаващия се брой загинали граждани“, коментира руският външен министър.
Според него обаче за взаимното прекратяване на огъня е нужно да има среща, а Киев заявява, че това може да стане само ако бъде изпълнен планът на президента на Украйна Петро Порошенко.