fallback

Семерджиев: Поскъпването на тока ще зависи от компенсирането на разходите на НЕК

Бившият шеф на ДКЕВР също е планирал проверки на договорите с ТЕЦ "Марица Изток 1" и ТЕЦ "Марица Изток 3"

09:46 | 07.07.14 г. 2

Увеличението на цената на тока е неминуемо и зависи от компенсирането на дефицитите от регулираната дейност на Националната електрическа компания (НЕК), заяви в ефира на bTV бившият председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.

Семерджиев оглавяваше енергийния регулатор в периода 2009 – 2013 година.

Той посочи още, че до 2012 година не е имало некомпенсирани разходи на държавната компания, която е обществен доставчик за регулирания пазар на електричество в България. Дотогава цената на конвенционалния ток е намалявала, но след това в сметките са влезнали разходите за изкупуване на зелена енергия, както и на произведената от ТЕЦ "Марица Изток 1" и ТЕЦ "Марица Изток 3" енергия.

Семерджиев посочи, че като председател на енергийния регулатор е бил планирал регулаторни анализи по отношение на договорите с ТЕЦ "Марица Изток 1" и ТЕЦ "Марица Изток 3". „Планираше се намаление на определени параметри по тези договори”, заяви още той и допълни, че такива проверки все още не са направени.

Ангел Семерджиев коментира и проверките, които прокуратурата и данъчните започнаха срещу него в началото на 2013 година. Според него проверката на НАП за шест години назад е показала, че той е „харчил само това, което получавал”. Неговата заплата начело на ДКЕВР е била 5-6 хил. лева и по закон размерът й се изчислявал като "няколко средни заплати в сферата на енергетиката". 

Преди година бившият председател на енергийния регулатор беше уличен и в конфликт на интереси, защото издал лиценз за търговия с електричество на близка семейна приятелка. В същото време нейна фирма е продала имот на Семерджиев в Несебър на двойно по-ниска от пазарната цена.

Днес Семерджиев обясни, че „издаването на лицензите за търговия в България е режим, който е по-скоро регистрационен”  и издаването на такива разрешителни е ставало „за всеки, който е пожелал”.  Имотът, който е закупил, се оказва семейна собственост на приятелското семейство.

Тези обстоятелства са били обстойно разследвани и не е повдигнато обвинение, обясни още бившият шеф на енергийния регулатор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:22 | 14.09.22 г.
fallback