Политиците изоставиха важните за икономиката въпроси, коментират днес представители на бизнеса и на синдикатите по повод вчерашната обща декларация с ултимативен тон към политиците.
Национално представителните организации на работодателите и синдикатите поискаха вчера конкретни действия по актуални за обществото проблеми преди очакваната оставка на кабинета. Те осъдиха поведението на парламентарните и извънпарламентарни политически сили и заплашиха с радикални действия, ако не бъдат предприети действия по важни за обществото въпроси.
„Инициатори на тази декларация бяха работодателите, което значи, че на тях им е прекипяло. Очевидно изкуствено предизвиканата банкова криза на фона на политическите боричкания им дойде повече“, заяви пред БНР вицепрезидентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов. Той подчерта, че политиците трябва да постигнат съгласие по основни теми като енергетиката и здравеопазването.
„В края на тази година изтича възможността за ранно пенсиониране на категорийните работници – миньори, металурзи, енергетици и т.н. през НОИ. Това са неща, за които трябва да се помисли. Аз не съм оптимист, че те ще направят избори на 5 октомври, ще се боричкат още 2 седмици кой да направи правителство, ще влязат в парламента с неготов бюджет за следващата година и непременно ще се хванат за тези неща“, смята Манолов.
Според него от политическата ситуация в момента няма да има печеливш.
Синдикатите са поискали отчет от премиера Пламен Орешарски и за финансовото състояние в страната преди и в края на мандата му, за да се избегне традицията виновни винаги да са предишните управляващи. Според Манолов ситуацията поставя в напрежение всички, от които зависи вземането на някакви решения, защото не знаят кой ще им търси отговорност за стореното или нестореното.
„След европейските избори страната тръгна назад като политическа ситуация, което рискува да повлече и икономиката“, заяви пред БНТ председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
Той допълни, че заради сегашната ситуация работодателите поставят въпросите „за работните места, за работата на хората, за успеха на бизнеса“.
„Изразихме не само нашето разочарование. Ние изразихме нашето възмущение и гняв и осъдихме действията на политиците, които преминаха всякаква граница. Държавата беше използвана за разчистване на лични партийни и корпоративни сметки, което е недопустимо и в малкото оставащо парламентарно време нашите политици не намериха възможност да работят по важните за нацията и за икономиката въпроси“, каза Велев.
Президентът на КНСБ допълни картината. Пламен Димитров посочи, че в момента не може да се говори за радикални реформи с мандата и с доверието, което имат Народното събрание и правителството.
Трябва да говорим за спешни мерки, например за проблемите в здравеопазването, припомни той въпроса за необходимостта да бъде актуализиран бюджетът на НЗОК.
„Ако Здравната каса не получи допълнително поне 200 милиона, гласувани от Народното събрание, има реална опасност през летните месеци, август, септември, пък и октомври докато има ново правителство и нов парламент, хората да нямат никаква възможност да стигат до лекар“, подчерта Димитров.