Предложените от БНБ изменения в Наказателния кодекс, които криминализират разпространяване на неверни слухове за банковата система, ще бъдат прецизирани между първо и второ четене. Това стана ясно на заседанието на правната комисия в парламента, която прие текстовете на първо гласуване.
Проектът бе внесен в Народното събрание от председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев и предвижда да бъде криминализирано разпространението на заблуждаваща информация за финансовите институции, което може да доведе до до всяване на смут и страх в населението.
Цонев обясни пред депутатите, че е внесъл текстовете заради банковата паника от миналата седмица, когато е имало сериозна заплаха за сектора, 48 часа, след като експерти от БНБ са ги изработили. Последвалите коментари били от „Апокалипсис сега“ до „Свободата на словото изчезна“.
Въпросният проект е в отговор на създалите се обществени отношения – нагнетяването на невярна информация за банковата система и слухове, организирани от отделни хора. Онова, което предлагам, за някои от коментаторите е доста сурово, а за други – излишно, каза депутатът. Той разясни на колегите си защо смята, че предложението не е излишно.
„Проглушихме ушите на обществото, че банковата ни система е една от най-стабилните в Европа, а някои не издържаха реалните стрес тестове. Ликвидността и всички показатели на банковия сектор в България са над средните нива в Европа. Съотношението на паричната маса към общите активи на една банка е средно 3,96% за ЕС, а за България е 10%. Защо тогава в България една банка не издържа теста“, попита риторично Цонев.
Той обясни, че никоя банка не може да издържи масираното оттегляне на средства от страна на фирмите и вложителите. Цонев припомни още, че вложителите могат да изтеглят веднага парите си, но банката не може да изиска дадените дългосрочни кредити. Това прави банките уязвими при вълна от теглене на депозити.
„Предлагаме мерки, които да предпазят финансовата система от кризи. Нашето общество се изправя за трети път пред подобен феномен - през 1996 г. и 2008 г. имаше подобни случаи, макар и в друга икономическа ситуация. Този трети опит е безпрецедентен – атака, която можеше да се разпространи върху цялата кредитна система. Ние предлагаме промяна, като основното, на което залагаме, е превенцията“, допълни депутатът.
„Не съм юрист, вероятно юристите ще намерят дефекти и ще има предложения те да бъдат коригирани. Настоявам да приемете това като належаща нужда на обществото. Ако с вашата експертна помощ тези текстове бъдат прецизирани, това ще бъде от полза за обществото“, обърна се той към колегите си.
Според него текстът не премахва възможността да се правят коректни коментари за състоянието на банките, както и научни анализи, въз основа на информацията в отчетите. „Ако тези данни бъдат коректно интерпретирани, не виждам защо медиите и научните среди се опасяват, че анализите ще бъдат интерпретирани като всяване на слух“, заяви Цонев.
Съдия Павлина Панова заяви пред комисията, че реакцията на законодателя е навременна, но текстът се нуждае от известни корекции и допълвания.