От 1 септември ще бъдат увеличени стартовите минимални заплати на учителите, работещи в средното образование. Това е записано в новия колективен трудов договор (КТД) за системата на средното образование, който беше подписан днес, съобщават от пресцентъра на КНСБ.
Така от 1 септември младши учител, учител, педагогически съветник, ресурсен учител и възпитател ще получават стартова заплата не по-ниска от 530 лв., старши учител и старши възпитател – 555 лв., главен учител и главен възпитател – 590 лв., помощник-директор – 630 лв., а директор на училища, детски градини и обслужващи звена – 680 лв.
Тази мярка ще обхване близо 24 400 учители, а средствата за нея са отделени допълнително от републиканския бюджет и са в размер на 4,1 млн. лв.
Също така според новия колективен договор всеки пенсиониращ се учител в системата на средното образование ще получава обезщетение в размер на осем брутни заплати, а не досегашните шест. „Важно беше да убедим социалните партньори, че това обезщетение няма да натовари допълнително републиканския бюджет, защото средства за тази мярка, която ще влезе в сила също от 1 септември тази година, са налични в системата на средното образование”, подчерта председателят на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева.
Особена промяна в договора е и намаляването на норматива за учителите по история и цивилизация, география и философия от 720 на 684 часа, каза още Такева.
"По този начин се разкриват около 250 нови работни места, а за заплатите на новите учители на тези места са осигурени над 2 млн. лв.”, уточни тя.
В КТД още са договорени допълнителни плащания на учителите за 24 май, 15 септември и 25 декември, променени и регламентирани са политиките за изплащане на транспортните разходи, а за учителите, които работят с деца със специални образователни нужди, са договорени допълнителни 20 лв. Заедно с това са увеличени и средствата за облекло, като за педагогическия персонал те ще бъдат в размер на 350 лв., а за непедагогическия – 250 лв.
Янка Такева подчерта, че за бюджета на системата на средното образование за 2015 година СБУ ще настоява за допълнителни 450 млн. лв., с които да се подобрят условията на труд за учителите, материално-техническата база на училищата, както и да започне поетапно въвеждането на дуалната система на обучение в страната.
„Това е най-добрият КТД от 2007 година насам, а някои от параметрите са изменени за първи път от 1896 година”, заяви още Такева.
„С подписването на този КТД се създава една относителна стабилност за образователната система предвид нестабилната обстановка в държавата”, изтъкна вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров.
В заключение председателят на СБУ отправи публично искане към министъра на финансите Петър Чобанов да даде положително становище по искането на Министерство на образованието и науката и на социалните партньори, а именно да се формират единни разходни стандарти за извънучилищните образователни звена.
„Вече четири месеца министърът на финансите не се произнася и за нас е важно да разберем защо със средства, вече определени в бюджета за образование за 2014 г., не могат да се формират тези стандарти”, подчерта Янка Такева.