Президентът Росен Плевнелиев е призовал за бързо излизане от политическата криза, в която се намира страната, по време на заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност днес, след което стана ясно, че предсрочните избори ще са в периода между 28 септември и 12 октомври.
Политическа нестабилност и липса на реформи според него са двата основни фактора, с които се характеризира в момента България.
Настоящата политическа криза трябва да бъде решена бързо, защото се отразява негативно на хората, на бизнеса, на икономиката, на държавата, посочва Плевнелиев в словото си в началото на заседанието, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Плевнелиев подчертава, че през последните седмици е станало ясно, че в рамките на настоящия парламент е невъзможно структурирането на работещ и устойчив кабинет, който да е в състояние да проведе все по-неотложните реформи и да преодолее критично ниското доверие на гражданите. Държавният глава посочва нуждата да се постигне съгласие за провеждането на предсрочните парламентарни избори и за тяхната дата.
Той е поискал ясно послание и отговори на въпросите, които вълнуват всички - продължава ли правителството да работи, с каква парламентарна и обществена подкрепа ще се ползва и дали управляващите ще могат да си носят отговорността и да решават проблемите.
Ако това е невъзможно, то може ли в рамките на 42-ото Народно събрание да се постигне друг формат и състав на стабилно правителство? Ако не, то по правилата на демокрацията предстоят избори. Само след като дадем отговор и решение на този въпрос, можем да пристъпим към други важни стъпки, гарантиращи плавния преход към новото 43-ото Народно събрание, заявява той.
Датата на изборите би следвало да зависи не от тънки политически сметки, а от интереса на гражданите. Влизането в спиралата на трайна нестабилност и тежко политическо противопоставяне днес е най-голямата заплаха за България, предупреждава Плевнелиев.
Според него е необходимо време за подготовка, за да не се постави под съмнение легитимността на изборния процес и изборните резултати.
За мен е особено важно какво ще се случи след тези избори – ще имаме ли стабилно Народно събрание и правителство, което да се ползва с доверие и подкрепа, за да може успешно да проведе необходимите реформи, е допълва той.
Плевнелиев призовава да се оставят партийните страсти на заден план и да се покаже на народа друго, по-конструктивно лице на политическия елит в страната.
Президентът е поискал да се направи анализ на най-важното, което трябва да се свърши в следващите месеци от парламента и изпълнителната власт, като е апелирал да се покаже стремеж за съгласие и решаване, а не за задълбочаване на кризата.
Сред въпросите, които е важно да бъдат обсъдени, са дали е необходима актуализация на бюджета; възможна ли е газова криза в страната покрай конфликта Русия-Украйна; как да се мотивират общините и бенефициентите да ускорят усвояването на еврофондовете; Споразумението за партньорство с ЕК; проекта "Южен поток", който трябва да се приведе в съответствие със законодателството в ЕС. Споразумението за партньорство с ЕК за 2014 – 2020 година също не търпи отлагане. Има отдавна нереформирани сектори, които генерират трайна нестабилност – например здравеопазване, енергетика и др.
Плевнелиев е поставил и темата за българския комисар в следващата Европейска комисия.
Не си представям днес да дебатираме конкретни имена, но се надявам да излъчим към гражданите и към европейските партньори ясен сигнал, че България може по един достоен начин да определи своя комисар, е допълнил Плевнелиев. Той иска излъчената кандидатура да е с доказани качества, с висока репутация на европейската сцена, за да получим добър ресор и защитим ефективно българския национален интерес.
"Основната задача е да се успокои нацията. Народът не е разделен, но има голяма опасност моделът на взаимна неприязън и тежка политическа конфронтация да промени това", са били думите на президента.