„Южен поток“ не е български, а стратегически европейски проект. Затова страната ни разчита на обективната и експертна оценка на Европейската комисия“. Това е заявил заместник-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов на среща с европейски експерти днес, цитиран от пресцентъра на Министерството на икономиката и енергетиката.
На срещата са обсъдени законодателните промени по морската част на проекта "Южен поток", както и подготвяните правни аргументи от българска страна в отговор на писмото на ЕК относно провеждането на търга, междуправителственото споразумение и статута на компанията "Южен поток".
Пред европейските експерти днес Айолов е заявил, че правителството няма намерение да отстъпва от европейското законодателство, а страната ни ще отстоява позицията си на коректен партньор и член на ЕС.
Припомняме, че по време на изслушването на енергийния министър Драгомир Стойнев в парламента днес по темата за замразения проект „Южен поток“ стана ясно, че страната ни трябва да предостави на ЕК исканата информация по проекта до 4 юли. Стойнев заяви пред българските депутати, че проектът „Южен поток” е необратим, защото е стратегически за България и геостратегически за региона.
В своето изказване в НС премиерът Орешарски посочи, че неустойките за "Южен поток" са търговска тайна. Той обясни, че „договор за изпълнение (на „Южен поток” – бел. ред.) има, но е между търговски страни и без съгласието на участниците няма право да съобщава условията”.
Пред европейските експерти заместник-министърът на икономиката Иван Айолов е посочил, че политизирането на българската енергетика е опасно и единствено ще навреди на сектора и националните интереси. "Наша задача е да осигурим равни пазарни условия и сигурност на енергийните доставки", категоричен е Айолов.
Относно внесените законодателни промени за морската част на проекта "Южен поток" Айолов е заявил, че те касаят пропуск в българското законодателство. По негови думи към момента народните представители от опозицията не са направили никакви конструктивни предложения относно внесените промени и ще имат тази възможност между първото и второто четене на закона в парламента.
От своя страна, представителят на Главна дирекция "Eнергетика" към Европейската комисия е заявил: "Ние сме тук, за да продължим диалога с българското правителство. Нашето мнение е, че "Южен поток" трябва да бъде изпълнен по законите на европейското законодателство, спазвайки законите за конкуренцията и прозрачността при изпълнението на този проект".
Междувременно Европейската комисия призова днес страните членки на ЕС да проявят твърдост и единство спрямо Русия след спирането на строежа на газопровода „Южен поток“, за да принудят Газпром да спазва европейското право, съобщава БТА.
"Не Комисията е заплашена. Ние прилагаме правилата, които вие сте одобрили", заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер в обръщение към министрите на енергетиката на 28-те държави от ЕС, които се събраха в Люксембург.
"Руснаците отлично са запознати с европейските правила. Те обаче не ги приемат", подчерта Йотингер. "Ние не бива винаги да се огъваме пред руснаците, за да им доставяме удоволствие", предупреди той.