Председателят на парламента Михаил Миков смята да насрочи извънредно заседание на Народното събрание, след като днешният пленарен ден пропадна заради липса на кворум.
Депутатите от ГЕРБ и от „Атака“ не се регистрираха, а впоследствие от ГЕРБ отново бяха категорични, че кворумът е задължение на управляващите.
Миков не уточни кога ще има извънредно заседание, но смята да предложи утре след гласуването на вота на недоверие да бъде разгледано предложението за референдум за изборните правила на президента Росен Плевнелиев.
По думите му, ако поискалите вота на недоверие ги няма утре, няма да има и гласуване по него.
„Нормалното парламентарно поведение е, ако подкрепяш една идея, да влезеш в зала, да се обосновеш и да гласуваш „за“, разясни и Мая Манолова от левицата.
По думите й от ГЕРБ се обявяват за референдум, но на практика бламират гласуването. „Може би си правят някакви тънки сметки със сроковете, в които трябва да се проведе референдумът или с редакцията на въпросите, но каквото и да е, можеха да дойдат и от парламентарната трибуна да го заявят честно и открито“, заяви Манолова и допълни, че това е недостойно поведение.
Според нея фактът, че ГЕРБ не влязоха в зала, а обясниха в кулоарите позицията си, е „раздвоение на личността и някаква „форма на шизофренно поведение“, когато хем си за референдум, хем бламираш приемането на такава точка от програмата на парламента.
„Нашият лидер каза, че е за задължителното гласуване, така че сме готови да подкрепим референдум по тази тема“, изтъкна тя.
Манолова смята, че от ГЕРБ искат да клатят институциите, искат хаос и безредици и днешният парламентарен ден е поредното доказателство за това. Тя обаче изтъкна, че искащите дистанционно гласуване, желаят да направят изборите пазар и да има купен и контролиран вот.
Зам.-председателят на НС Алиосман Имамов коментира днешното провалено заседание с думите, че със сигурност ще има извънредно заседание на парламента и допусна, че то ще се проведе в началото на следващата седмица.
Според него липсата на единомислие по въпросите на референдума са причината за бойкот на днешното пленарно заседание.
Депутатите от ГЕРБ не са се регистрирали днес в Народното събрание, защото според тях няма проект на решение за референдум, който да се обсъжда. Не ние сме отговорни за кворума в 42-то НС, подчерта Цецка Цачева.
Цачева обаче изтъкна, че днес трябваше да разглеждат предложенията на президента за национален референдум за изборните правила и предложението на инициативния комитет, който събра подписка за това.
„Във вчерашния ден, когато се проведоха заседанията на Комисията по правни въпроси и Комисията по гражданско общество, не бе постигнат консенсус и на практика няма проект за решение, който тази сутрин да можеше да бъде обсъждан в пленарна зала. Обратно, членовете на Инициативния комитет бяха обругавани от членове на комисиите на парламента, което за нас е недопустимо“, отсече Цачева.
Тя потвърди, че от ГЕРБ са за произвеждането на референдум така, както въпросите са поставени от президента. Ние сме за пряка демокрация, хората на България да кажат какви трябва да бъдат новите изборни правила, за да бъде преодолян корпоративният вот и ниската избирателна активност, категорична е Цачева.
По думите й това трябва да се случи, но при липсата на възможност да работи 42-то НС е възможно само след консултации при президента в КСНС във вторник.
Групата на ГЕРБ ще участва в работата в пленарна зала по темите и въпросите, по които бъде постигнат консенсус при президента за работата до края на това НС, обяви тя. Да говорим днес за авторитет на институция, на която от една година българските граждани искат оставката, е несериозно, подчерта Цачева.
Председателят на Инициативния комитет проф. Георги Близнашки каза, че комитетът е свършил своята работа и „имаме едно огромно постижение на нашето гражданско общество“, след като са налице над 463 000 подписа на български граждани с искане за референдум.
Смятаме, че референдум може и трябва да има така, както е предложен от президента, подчерта Близнашки.
Още политически новини четете в Dnes.bg
Развитието на темата за правителствената криза може да следите тук