Парламентарната комисия по правни въпроси не можа да стигне до решение по предложението за референдум по изборното законодателство. То е внесено от инициативен комитет, който настоява за допитване по три въпроса: дали гласуването да стане задължително, да има ли мажоритарен избор на депутати и да се въведе ли възможност за електронно гласуване, съобщава БНР.
С гласовете на ГЕРБ и БСП не се прие предложението, направено от Четин Казак, който е председател на правната комисия и депутат от ДПС, за отхвърляне на провеждането на национален референдум, внесен от инициативен комитет с подписка, която включва над 463 хиляди валидни подписа.
Ситуацията по време на заседанието се усложни още повече, след като основните поддръжници на задължителното гласуване - ГЕРБ и БСП, влязоха в принципно несъгласие за начина на формулиране на решение на комисията.
Янаки Стоилов от БСП настоя правната комисия да подложи на гласуване по отделно въпросите, формулирани в искането за провеждане на референдум с аргумента, че левицата на този етап поддържа само условието за задължителен вот, който обаче трябва да важи за гражданите на територията на страната, но не и за тези в чужбина.
Стоилов подчерта, че държавата не може да осигури изборни секции за всички наши сънародници.
От ГЕРБ обаче контраатакуваха, като поискаха обединяване на въпросите за задължителното гласуване и за електронното гласуване, като с това те смятат, че ще се удовлетвори искането за задължително гласуване.
Предложението на БСП подкрепи "Атака", а предложението на ГЕРБ отпадна с гласовете на ДПС, които отхвърлят като цяло референдума.
В крайна сметка Янаки Стоилов настоя комисията да не излиза с решение, като на утрешното заседание на Народното събрание левицата ще настоява за отделно гласуване на въпросите за промените в изборното законодателство.
Междувременно председателят на Народното събрание Михаил Миков покани президента Росен Плевнелиев да запознае народните представители с предложението си за провеждане на национален референдум за изборното законодателство. В писмото, адресирано до държавния глава, Миков отбелязва важността на позицията на президентската институция по актуалния въпрос за произвеждането на такъв референдум, посочват от пресцентъра на Парламента.
Въпросите, предложени от Росен Плевнелиев за национално допитване, са свързани с възможността част от народните представители да се избират мажоритарно, с въвеждането на задължително гласуване и на такова по електронен път при произвеждане на избори и референдуми, допълва се в съобщението.
Дебатът за предсрочните избори и изборното законодателство можете да проследите тук