Енергийният министър Драгомир Стойнев разчита на ползотворен диалог с ЕК, за да се намери решение след стартираната наказателна процедура срещу България за „Южен поток“.
Според него обаче няма защо от това да се правят драми. "Тази истерия, която се създава, че нещо изключително страшно е станало - за мен е въпрос на време и на диалог заедно с ЕК да намерим най-правилното решение", обясни той.
Вчера стана ясно, че Европейската комисия е изпратила официално писмо до България, в което настоява за спирането на проекта за газопровода "Южен поток".
Днес Стойнев каза, че не вярва да се стигне до санкции. „Нашата задача е заедно с ЕК да се намери най-правилното решение и дали има нарушение. Ако има нарушение, то ще бъде отстранено“, декларира министърът.
Икономическият министър обаче изрази притеснение, че проектът може да стане залог на конфликта Русия – Украйна и апелира за солидарност от страна на ЕК, "добре разпределена между всички държави-членки".
По думите му „Южен поток“ е европейски проект и европейските партньори вече са информирани за наказателната процедура срещу България. Стойнев посочи, че до крайното решение има месец.
„Водим много добър диалог с ЕК, на 13 юни съм поканил експертите на ЕК по противоречията, които има за изграждането на морската част“, напомни министърът и отново покани представителите на опозицията, които, по думите му не били представили никакви предложения за законови промени между първо и второ четене на Закона за енергетиката.
Стойнев каза, че процедурата срещу България за „Южен поток“ не се различава от други наказателни процедури досега. Той потвърди, че има получено официално писмо от Брюксел. „Ще му отговорим, те ще ни отговорят, после ние пак ще отговорим, за нас е изключително важно този проблем да бъде изчистен“, обобщи той.
Енергийният министър обяви, че е поискал веднага информация от БЕХ и проектната компания с въпроса защо е направен търг, а не обществена поръчка. Отговорът бил, че се следва процедурата на предишното правителство.
От 2010 година има официално писмо от Агенцията за обществени поръчки, която казва, че проектната компания не може да бъде възложител по ЗОП, докато не получи лиценз, допълни министърът, който поискал обяснение от проектната компания, за да може „веднага да дадем обяснение на ЕК“.
Министърът заяви, че никой не се съмнява, че катастрофата в енергетиката е резултат от предишното управление на ГЕРБ.
„Когато встъпих в длъжност, да сте чули да съм се оплаквал, че има стартирани 2 наказателни процедури срещу България и че затворих тези процедури“, попита Стойнев. По думите му те били за частично транспониране на Третия енергиен пакет за вътрешния пазар.
Икономическият министър посочи, че задачата му е да се справя с проблеми.
„Водя страната към сигурност на доставки на природен газ“, убеден е Стойнев, като допълни, че правителството е ускорило работата по интерконекторната връзка с Гърция, за която през септември ще се обсъжда моделът за финансиране и да се предприемат стъпки по изграждането.
Министърът попита какво беше направено по интерконекторната връзка с Турция, по която кабинетът също работи, и отговори сам: „Абсолютно нищо“.