България е 28-мата най-добра дестинация за чужди инвестиции от общо 112 държави, включени в класацията на сп. Foreign Policy за най-добрите дестинации за инвестиции през 2014 г., изготвена от Даниел Олтман, преподавател по икономика в Stern School of Business към Университета в Ню Йорк.
Страната ни е най-добрата инвестиционна дестинация на Балканския полуостров, макар че губи позиции в общата класация – през миналата година, когато е публикувано първото издание на класацията, страната ни е била на 20-то място.
Непосредствено след нас – на 29-то място в общата класация, е Македония, която подобрява позициите си спрямо миналата година (34-то място).
От съседните ни държави Румъния е класирана на 43-то място в тазгодишната класация и също подобрява представянето си спрямо предходната година (53). Албания е 53-та (миналата година е била на 71-во място), Сърбия е 55-та (през миналата година е била 44-та), Словения е 74-та, като губи две позиции спрямо миналата година, Турция е 79-та (миналата година е била 61-ва), Хърватия е 90-та (миналата година е била 83-та), а Гърция е 101-ва (миналата година е била 105-та).
Икономистът сравнява държавите по осем показателя: икономически растеж, финансова стабилност, физическа сигурност, корупция, експроприация от правителството (конфискация на частна собственост – бел. ред.), експлоатация от страна на местните партньори, контрол върху капитала и валутните курсове. Олтман изчислява каква е вероятността тези фактори да повлияят върху инвестициите и колко скъп би бил ефектът от това за инвеститорите.
Олтман обаче уточнява, че през миналата година по отношение на експроприацията от правителството е ползвал данните от международния индекс на имуществените права. В него обаче са включени по-малко страни, затова за тазгодишната класация той е използвал данните от индекса на Heritage Foundation за икономическа свобода. Промяната е отразена при калкулациите и за 2013 г. Световната банка също е направила промени в методологията, с която изчислява защитата на инвеститорите. Тези промени също са отразени в индекса на Олтман.
Само за 12 месеца са се случили изключително много промени в международната инвестиционна среда, посочва икономистът. „Някои от затруднените икономики си стъпиха на краката, особено в Европа, докато други станаха жертва на конфликти“, коментира Олтман.
В тазгодишния индекс са включени 4 нови държави – Кипър, Етиопия, Демократична република Конго и Република Конго. Същевременно са отпаднали Бенин и Тунис, чийто кредитен рейтинг вече не се оценява от Standard and Poor's, и Украйна.
Лидер в тазгодишната класация е Ботсвана, следвана от Хонконг. Тайван запазва третата си позиция, а топ 10 се допълва от Катар, Сингапур, Индия, Руанда, Гана, Камбоджа и Монголия.
В дъното на класацията са Венецуела, Ангола, Демократична република Конго, Аржентина, Русия, Ливан, Италия, Конго, Тринидад и Тобаго, Еквадор и Азербайджан.
Полша е държавата от Европейския съюз (ЕС) с най-високо класиране в индекса – 14-то място. Следват Литва (16), Естония (18), Чехия (21), Латвия (22), Словакия (25), Малта (34), Унгария (36), Великобритания (41), Ирландия (47). Извън топ 50 са Холандия (51), Швеция (52%), Австрия (56), Португалия (64), Германия (67), Финландия (69), Белгия (81), Франция (83), Дания (87), Испания (89), Кипър (99).