За последните десет години в СПА индустрията у нас са инвестирани над 1 милиард евро, каза председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Стефан Шарлопов.
Той взе участие в първия конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, който се откри днес в Хисаря.
Делът на сивия сектор в туризма е над 60% и е крайно време да излезе на светло, каза Шарлопов. По негови думи е наложителна държавна намеса. „Проблемът със сивата икономика в нашия бранш е от години и е наложително държавата да се намеси“, каза той.
По думите му голяма част от оборотите не се декларират, не се плащат данъци и туристически такси.
От СПА асоциацията настояват за ясно разграничение между балнео-, СПА и уелнес хотели, което ще реши до голяма степен проблема с качеството на предлаганите услуги в този вид туризъм.
Най-голям дял от чужденците, които са избрали България за СПА туризъм, са от Балканите - 38 на сто, стана ясно по време на конгреса. 23 процента са от Западна Европа, а 22 на сто - от Източна Европа. 15 на сто от българите са избрали уелнес и СПА за своята почивка, съобщи Ани Хараламбиева от дирекция "Маркетинг, реклама и информация в туризма" към Министерството на икономиката и енергетиката.
Вицепрезидентът на Европейската СПА асоциация (ESPA) Юргита Казлаускиенес съобщи по време на конгреса, че четири от общо шестте тазгодишни награди на (ESPA) са за България.
Призовете са връчени на церемония в Дания. Наградата за най-иновативна община е присъдена на община Поморие. За най-иновативна СПА концепция е отличена фирма "Аква тек", каза Кацарова. "Белчин гардън" получават приза за иновативна СПА програма със своята концепция за редукция на теглото, а хотел "Сана СПА" - Хисаря е носител на наградата за иновативен СПА хотел, допълни Кацарова.
Конкуренцията е била между участници от 7 държави. Всички претенденти е трябвало да отговарят на въпросници с по 50 въпроса. Останалите две годишни награди на ESPA са отишли в Исландия и курорта Виши.