fallback

Всеки четвърти е гласувал с преференция, заяви анализатор

Тя е позитивна промяна в изборното законодателство, твърди Даниел Стоянов, зам.-председател на обществения съвет към ЦИК

08:45 | 28.05.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

На изборите  за Европейски парламент всеки четвърти е гласувал с преференция. Като цяло обаче изборите в никакъв случай не бяха прозрачни, а честни –само донякъде. Това мнение изказа в студиото на Bulgaria On Air Даниел Стоянов, зам.-председател на обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК). Според него това важи като цяло и за другите провеждани в България избори през годините на демокрацията.

"Новото беше преференцията, а иначе наблюдавахме добре познатото старо с всички хронични дефицити, които администрацията показва през последните 20-ина години", заяви той.

На въпрос дали възможността за преферeнциален вот е била достатъчно разяснена, той отговори, че отговорността за това е на ЦИК и партийните централи.

„Преференцията показа, че мажоритарният вот дори като преференция има основа в нашата държава. Всеки четвърти я е използвал”, отбеляза Даниел Стоянов.

По отношение на казуса с Момчил Неков, когото вестниците вече наричат „феноменът 15/15”, Стоянов заяви, че това се е получило като „страничен ефект от преосигуряването на партийните централи”.

Различна е ситуацията със Светослав Малинов, когото избирателите са предпочели пред Меглена Кунева - единият кандидат си е свършил по-добре работата от другия, заяви анализаторът, който определи преференцията като позитивна промяна в изборното законодателство.

„В резултатите обаче не виждам нищо позитивно, те са относителни. Има прекалено много грешки”, заяви Стоянов, който се усъмни, че гласовете за малките партии не се отчитат достатъчно коректно и затова нямаме ясна картина за подкрепата на гласоподавателите за даден кандидат.

Все пак, според него, новият изборен кодекс е по-добър от стария.

Даниел Стоянов смята още, че с активна регистрация избирателните списъци ще се изчистят от „мъртви души”, но политиците не били дорасли до тази идея. Освен това трябва да се премахне партийно-квотният принцип при сформирането на секционните комисии, защото членовете им играят основна роля в изборите. „Ако не са обучени добре или решават на партийно-квотен принцип да защитават интересите си, страдат избирателите”, заяви той.

За състава на новата ЦИК Стоянов заяви, че в него експертите са малко и като цяло членовете на Комисията защитават интересите на издигналите ги партии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:17 | 13.09.22 г.
fallback