До 2020 година учителската професия се предвижда да стане регулирана, т.е призната за обществено значима и упражняването на която се изисква притежаването на специфична професионална квалификация. Това е заложено в Националната стратегия за развитие на педагогическите кадри (2014-2020 г.), която беше приета на днешното заседание на правителството.
Властите планират да разработят правна рамка за включване на учителската професия в списъка на регулираните професии, както и да създадат национален регистър на педагогическите кадри.
Ще бъдат създадени и единни стандарти за знания, умения и компетентности на кадрите от системата на средното образование, за продължаваща квалификация и професионално развитие, за атестиране и заплащане.
Предвижда се да бъде разработена и система за контрол на качеството на педагогическите кадри, допълват от правителствената пресслужба.
В документа се посочва, че ще има и специална система от мерки за привличане, задържане и развитие на педагогически кадри на възраст до 35 години и на специалисти с високо равнище на професионална подготовка и квалификация в системата на средното образование. Предвижда се разработването на специални социални пакети за учители на възраст до 35 години, включително минимален праг на заплащането и възможност за възстановяване на транспортните разходи.
Заплащането на учителите се предвижда да се регулира чрез специален държавен стандарт и да се обвърже с особеностите на регионите и вида училище, в което работят, както и с професионалното и кариерното им развитие.
Ще се разработи и система, с която да се стимулира обучението в педагогически специалности, включително и целеви стипендии за зрелостници.
Предвижда се и актуализиране на учебните програми за обучението на студенти в педагогически специалности.
Всички мерки ще се финансират с пари от централния бюджет и бюджетите на общините, както и с европейски средства.