IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Икономисти очакват обрат на пазара на труда

Ако растежът се задържи, заетостта ще започне да расте, но изключително бавно заради несигурността на бизнеса

13:30 | 19.05.14 г. 37
Икономисти очакват обрат на пазара на труда

Бедност, неравенство и регионални различия – социално-икономическите проблеми се задълбочават

Като цяло през последните години бедността и неравенството в страната се увеличават, макар и с известни колебания. Задълбочават се и регионалните различия, което създава сериозни социално-икономически проблеми.

България е с най-ниско икономическо развитие в рамките на ЕС и има най-високи регионални различия и неблагоприятни тенденции. През последните 10 години различията между регионите у нас са се увеличили с 44%, докато в съседна Румъния ръстът е от само 10%, коментира Стоян Тотев от института.

Проблемите с регионалните различия се подсилват от демографските и миграционните процеси, допълни Тотев. Това прави българските региони значително по-уязвими спрямо останалите региони в ЕС, коментира той.

И в останалите европейски региони различията произтичат от икономическите процеси от типа център-периферия. У нас обаче различията между столицата и останалите региони на страната нарастват изключително остро. Заради миграционните потоци към столицата и други урбанизирани райони се е стигнало до такова обезлюдяване в някои общини, че възстановяването там изглежда проблематично дори в дългосрочен аспект, посочва се в доклада.

Заради демографските и миграционни процеси се очаква, че регионалните различия ще се задълбочават и през следващите години, като намаляването на различията в безработицата не може да повлияе съществено. Това означава, че българските региони не успяват да постигнат устойчиво развитие и са далеч от определените за това критерии на ЕС.

Същевременно през последните години 1,3-1,7 млн. души от населението живеят в бедност. Близо половината от населението е в риск от бедност и социално изключване, а всеки четвърти българин живее в материални лишения. Най-голям е рискът за децата, най-възрастните, нискообразованите, както и домакинствата, съставени от един-единствен член, в които има и зависими деца.

Икономистите препоръчват за намаляване на бедността, неравенството и различията да се провеждат целенасочени политики за увеличаване на заетостта, но не субсидираната заетост, а трайните работни места. Това включва политики за увеличаване на доходите, за разширяване и подобряване на образованието, насърчаване на растежа и т. н.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

27
rate up comment 11 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 10 години
пазар на труда - няма пазар , всичко е изкривено , изкуствено В такава среда не е препоръчително правене на изводи и прогнози , защото ефекта е обратен .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 6 rate down comment 2
studioaa
преди 10 години
Няма смисъл да ми цитираш НСИ. Те са по-големи лъжци и от позитано. И интересно как 2350/6950 хил прави 0.67?? Явно това е някоя опорна точка на централата??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 5
Graf
преди 10 години
Казах ти, че подхвърляш числа без да си направиш труда даже да провериш фактите. Това обезсмисля всякакви опити за сериозен разговор. У нас няма 2.4 милиона пенсионери. Точната им бройка бе съобщена преди четири дни и към 31 декември е 2 186 570. Накрая, като говорим за коефициентът на заетост, то той може да бъде видян и на страницата на евростат. Не е 33%. Пак измишльотини, пак числа на сляпо, пак глупости.Равнището на заетост във възрастовия диапазон 20 - 64 години в България е 67.2% при равнище в ЕС от 68.3%. Сега ще те оставя да се пребориш с един друг масив на НСИ, където са дадени по-адекватни данни за заети и наети: http://***.nsi.bg/bg/content/2262/%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%BEЗа първото тримесечие на 2014 г. в този вид ще излезнат след 15 дена.Какво правиш със заети 3 255.36 хиляди лица в последното тримесечие на 2013 г.? Какво се случва с "размислите" ти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 1
studioaa
преди 10 години
Всички мои данни са взети от world factbook, а те са изключително точни. Отвори страницата за нас и сам ще се убедиш как ни лъжат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 4
Graf
преди 10 години
Числата от наблюдението на работната сила са ясни и еднозначни. Има раздвижване някакво. Ще ми бъде интересно след 15 дена, когато излезнат предварителните данни за БВП и данните за заети и наети по онази метода на НСИ. Ще ми е интересно да видя в кои сектори е ръста на заетите и дали има ръст на наетите лица. Ще изразя несъгласие с оценката на ИПИ за размера на ръста на БВП за 2014 г. Те предвиждат ръст от 1 до 1,5%, а всички показатели до момента говорят друго. Ръстът ще е над 2%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 9 rate down comment 1
studioaa
преди 10 години
Виж сега, тези числа си ги фантазира НСИ и те не съществуват никъде освен във нечия фантазия. При преброяването през 2011 над 350 хил. са вписани "служебно", защото ги било имало в някоя си система на НАП или НОИ без изобщо да бъдат преброени, а ТОВА Е НЕДОПУСТИМО. Заради това Р. Инджова беше освободена от поста и. Реалния размер на популацията у нас е към 6950 хил а не 7350 хил колкото твърдеше НСИ. Инджова сама призна грешката пред медиите. Освен това у нас има около 2.4 милиона пенсионери или около 500-600 хил. инвалиди с фалшиви становища от ТЕЛК. Като се прибавят и децата сметката излиза. Ние сме 6950 хил, около 33% от българите са заети това чудовищно нисък %, в САЩ той е около 60%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 4
alexx
преди 10 години
Щом и анализът на ИПИ е положителен, няма какво да спорим:"Данните за пазара на труда, освен създаването на рекордно висока заетост от началото на кризата насам, също разкриват и други позитивни обрати и тенденции. Така например, те показват и първото намаление на коефициента на безработица на годишна база от 2009 г. (второто тримесечие), от 13,8% през първите 3 месеца на 2013 г. до 13,0% през първото тримесечие на 2014 година. В абсолютна стойност безработните намаляват с 23 400 души, което, сравнено с 39 100-те нови заети, показва, че икономически активните хора се увеличават и някои от преди неактивните вече са си намерили работа. Това се вижда и в данните за броя на обезкуражените, които продължават тенденцията от 2013 г. да намаляват (с над 30 000 за първите 3 месеца на годишна база). Т.е. хора, което преди не са имали надежда да си намерят работа, се обнадеждават и тръгват да търсят активно такава, като виждат, че част от безработните започват си намират работа."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 6
Graf
преди 10 години
Дали се замисляте върху глупостите, с които се "аргументирате"? Дали разбирате, че с горните изречения сведохте местната популация до 4.5 милиона? Заедно с индобългарите и руските туристи. Извинете, но това вече е съвсем несериозно като подход, та дори и за средностатистически фен на ГЕРБ. Па може и да сте фен на огледалния му образ. На Бареков. Само от тези две групи могат да се пръкнат подобни "размишления".Да ви помогна малко. Трудоспособни са лицата от 15 години нагоре. Аз съм цитирал числата на НСИ за тази група. Заетите над 64 годишна възраст са около 40 000 човека. Ако имате някакви претенции към данните, моля с епитетите към института, крясвате им там едно "червени лъжци и демагози" и решавате интелектуалните си проблеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 3
studioaa
преди 10 години
Хе, хе по-големи глупости досега честно не бях чел честно. В България няма 2855 хил. трудоспособни ОБЩО заедно с безработните, а ти си фанатазираш, че толкова били заети. Всички трудоспособни у нас около 2555 хил. общо заедно с безработните. Като извадиш 12% безработица се получава, чисто и просто 2200 хил. заети трудоспособни или около 650 хил. по-малко отколкото смяташ че са. Ако към тях прибавиш 150 хил. работещи пенсионери ще получиш максимум заетост от 2350 хил. Това е истината, която лъсна месец по-рано и в Евростат и може да се прочете в World Factbook от всеки. Стига червени лъжи и демагогия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 1 rate down comment 6
data
преди 10 години
не за друго ама ако си говорим за трендове предходните 2 години износа растеше и безработицата тоже . Има леееееееекинко раздвижване в строителството и като нищо са дръпнали 40 хил души , тук таме се откриват и по някоя фабрика . 40 х. не са чак толкова много , но това че статистически ръста е отчетен в най-слабото тримесечие си е радостен полъх от където и да го погледнеш . п.п. За трендове можем да си говорим едва след Q3
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още