През следващата седмица за Турция ще замине група специалисти, които да подготвят технико-икономическия анализ за изграждане на газовата връзка. Това съобщи днес министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев след заседанието на Министерския съвет, което се състоя във Варна.
През март представители на "Булгаргаз" и на "Булгартрансгаз" подписаха с турската страна споразумението за изграждането на интерконектора с Турция. Дължината на връзката се предвижда да бъде 114 км. Крайният срок за изграждането и е 2015 г.
Идеята е газовата връзка с Турция да се финансира с европейски пари, тъй като беше квалифицирана от Европейската комисия като проект от "общ интерес".
Има възможност страната ни да бъде включена и в проекта за Трансанадолски газопровод (TANAP), който ще свързва Турция с Азербайджан.
Стойнев допълни, че все още не се знае дали българската икономика е застрашена от нова газова криза, но правителството прави всичко възможно, ако настъпи такава, страната ни да е обезпечена със синьо гориво поне за няколко месеца.
За проблемите в енергетиката Стойнев посочи, че е необходимо да се направи вътрешно ребалансиране на системата. Той уточни, че това в никакъв случай не трябва да става за сметка на крайния потребител.
За проекта "Южен поток" министърът посочи, че разговорите с Европейската комисия продължават. През следващата седмица в София ще пристигнат експерти от Брюксел, които ще се срещнат с български специалисти, както и с народни представители.
В края на април вече се състоя още една спешна среща между министър Стойнев и енергийният еврокомисар Гюнтер Йотингер. След срещата Стойнев настоя, че строежът на “Южен поток” ще започне по план, докато Йотингер подчерта, че проектът за газопровод не отговаря на европейското законодателство.