fallback

ГЕРБ внесе вота на недоверие срещу правителството за провал в енергетиката*

Депутатите от опозицията внесоха и искане за извънредно заседание на парламента, за да може дебатите да са преди изборите

12:26 | 16.05.14 г.

Депутати от ГЕРБ внесоха днес обещания още миналия петък от лидера на партията Бойко Борисов вот на недоверие срещу правителството за провал в областта на енергетиката. Внесено е и искане за насрочване на извънредно заседание, на което да бъде обсъден вотът, след като председателят на Народното събрание Михаил Миков коментира преди два дни, че може и да остави обсъждането на вота за след изборите на 25 май.

След като има внесено искане за извънредно заседание, то трябва да се проведе не по-рано от три дни и не по-късно от седем дни, считано от датата на постъпването му, и няма значение дали парламентът е във ваканция или не, разясни депутатът от опозицията Данаил Кирилов.

Това означава, че депутатите трябва да се съберат на заседание през следващата седмица в заключителния етап на предизборната кампания, което пък поставя въпроса дали изобщо ще има кворум.

Ивайло Московски обаче коментира, че изборите не могат да имат нищо общо с работата на националния парламент.

„Има си кандидати за евродепутати, които обикалят страната, какво общо имат изборите с парламента“, риторично попита той.

Зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Димитър Главчев коментира,след като внесе вота, че въпреки „всички пречки, които се опитаха да ни наложат управляващите това да не се случи, ние сме твърдо зад мнението, че българското общество трябва да знае какво е състоянието на сектора „Енергетика”, а не е тайна, че е пред колапс.

Според него обществото трябва много точно да знае, че изкуственото задържане на цената на тока ще доведе или до шоково поскъпване на енергията веднага след изборите, или до вземане на нови заеми.

Ивайло Московски коментира, че повече от два месеца от ГЕРБ настояват писмено да получат справки за задълженията на БЕХ и НЕК. Към днешна дата такива няма.

„Според нас има открита наказателна процедура от ЕК за България в три основни теми, защото въпросите са изпратени до Министерството на икономиката и енергетиката“, заяви още Московски и уточни, че темите са за невъзможността на гражданите да имат избор за доставчик на електричество, нарушаване на европейското законодателството за „Южен поток” и за независимостта на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

„Убедени сме, че ДКЕВР продължава да се използва като политическа бухалка. Хаосът е толкова голям, че гражданите са задължени да чуят този дебат, за да им е ясно как тази система продължава да се поддържа чрез вземане на заеми. Популистко задържане на сега управляващите при цената на тока ще изиграе лоша шега на цялото население”, посочи той.

Московски отрече обвиненията на енергийния министър Драгомир Стойнев, че бившите управляващи умишлено са държали в лошо състояние мини „Марица Изток 2”. „Наслушахме се на изключително много лъжи, които не отговарят на истината, през 2008 мини „Марица Изток 2” бяха заварени с 2 млн. лева печалба. През 2010  година имаха вече 20 млн. лева печалба”, заяви той.

Припомняме, че вчера Драгомир Стойнев коментира пред представители на бизнеса в София, че енергетиката не е за продан и когато тази позиция на правителството е станала ясна, са започнали атаките към управляващите. 

Според депутата от БСП Таско Ерменков няма никакво основание да се смята, че ще има повишаване на цената на тока, както пише в мотивите на ГЕРБ за внесения вот на недоверие за провал в енергетиката.

От опозицията твърдят, че липсва визия в енергийния сектор, има груба намеса в работата на ДКЕВР, огромна задлъжнялост и ниска ликвидност между всички участници в енергийната система. Те обвиняват още правителството, че е провалило проекта „Южен поток“.

„Това са проблеми, които ако ги бяха поставили от 2010 до 2013 г., щяха да отговарят на действителността, но те са закъснели“, коментира мотивите Ерменков.

Той отрече твърдението на Ивайло Московски от ГЕРБ, че от страна на ЕК има три теми, изпратени в Министерството на икономиката и енергетиката, което според опозицията означава откриване на наказателна процедура. "Няма никакви основания да има процедура специално за промените в Закона за енергетиката за „Южен поток“, защото това, което направихме, е синхронизация на българското законодателство с европейското“, повтори позицията си Ерменков.

* Допълнена с коментар на Таско Ерменков

Още политически новини можете да прочетет в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:20 | 11.09.22 г.
fallback