В периода 2011-2013 г. общо 6 076 лица са обучени за борба със сивия сектор - от тях 1 737 дистанционно и 4 339 присъствено, съобщиха от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Проектът на асоциацията „Ограничаване и превенция на неформалната икономика“ предлага комплекс от курсове за дистанционно обучение по борба със сивия сектор.
Обхватът на неформалната икономика у нас е намалял до 33,6% през 2013 г. от 36,8% през 2012 г. и от 42,2% през 2010 г., отчитат от АИКБ.
За да се установи степента на удовлетвореност от проведените обучения, в началото на 2014 г. е проведена серия от специализирани проучвания сред обучените лица - работодатели, работници и служители и заинтересовани страни.
Данните от проучванията показват, че обучените лица оценяват високо курсовете за дистанционно и присъствено обучение по темата „неформална икономика“. Удовлетвореността от същността на обученията варира между 85% и 95%.
Високи са оценките и за технологичните аспекти на разработените курсове. 85% от обучените работодатели и 58,5% от заинтересованите лица считат, че след обучението уменията им да разпознават проявленията на неформалната икономика и активно да им противодействат са значително по-високи.
Мнението на близо 85% от всички обучени лица е, че учебният материал е систематизиран и добре структуриран, подкрепен с богата емпирична аргументация, а съдържанието е оформено интересно.
84,5% преценяват, че обучението им е помогнало да намерят решение на собствени проблеми в областта на неформалната икономика.