Временна анкетна комисия ще проучи дейността на електроразпределителните дружества и концесионерите за добив на природни богатства, както и нерегламентираните им контакти с представители на държавата и с лица, свързани с политически партии. Това решиха депутатите по искане на "Атака”, което е подкрепено от БСП.
Председател на комисията, чийто срок на действие е три месеца, е Магдалена Ташева от „Атака”, а за нейни заместници бяха избрани депутатите Мустафа Карадайъ от ДПС и Явор Куюмджиев от БСП. От ГЕРБ поискаха комисията да бъде оглавена от Данаил Кирилов, но мнозинството отхвърли предложението.
Членове на временната комисия са Любомир Владимиров и Николай Александров - от Атака, Петя Раева и Дурхан Мустафа - от ДПС, Филип Попов и Красимир Янков - от "Коалиция за България" , Данаил Кирилов, Делян Добрев и Александър Ненков - ГЕРБ.
Повод за предложението на националистите и социалистите е срещата на президента Росен Плевнелиев с изпълнителния директор на австрийската компания EVN Щефан Шишковиц по време на посещението на държавния глава в Австрия в края на март.
Тогава в някои медии се появи информация, че Плевнелиев се е виждал тайно с ръководството на EVN, а ден по-късно от прессекретариата му отговориха, че срещата не е била обявена, тъй като не е предварително планирана в програмата му.
Очаквано от опозицията се обявиха против създаването на комисията.
„Някой се опитва да насочи прожектора към държавния глава, той единственият ли е, който се е срещал с представители на чужди фирми, това прави и премиерът Пламен Орешарски”, заяви депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов.
Зам.-председателят на парламентарната група на опозицията Цецка Цачева обвини БСП и „Атака” в сделка. „От БСП се подписаха под искането, за да влезе „Атака” в зала, защото иначе 42-ото Народно събрание няма да работи, това ви е сделката, поздравявам ви колеги от "Атака”, справихте се блестящо, добри манипулатори сте”, коментира тя.
Според нея е ясно, че и токът ще поскъпне, но след изборите, а "дотогава ще си правим комисии”. Цачева определи комисията като напълно несъстоятелна, защото обезсмисля дейността на три действащи постоянни комисии – по въпросите на енергетиката, подкомисията за ДКЕВР и по регионално развитие.
„Кажете направо, че искате комисия за президента, но не ви стиска, защото знаете, че това е противоконституционно, ами съберете подписка за импийчмънт, ако твърдите, че има нарушения”, призова Цачева. Станислав Станилов от "Атака" й отговори, че в предложението никъде не е споменат президентът.
„Един от най-сериозните проблеми, които тормозят хората, са отношенията им с ЕРП-тата, които бяха продадени на чужди фирми, а потребителите непрекъснато страдат от злоупотреби с монопол и лошо качество на услугите”, заяви Илиян Тодоров от „Атака”.
По-късно пред журналисти в Народното събрание лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че този парламент е загубил всякаква обществена подкрепа и смисъл да съществува.
„Какво по-естествено от това Плевнелиев да се срещне с ръководител на голяма компания, нали всеки инвеститор като дойде иска да се види с първите мъже и жени на държавата особено, ако има такава тежка политическа конфронтация и нестабилност, така че и Орешарски да може да се види, и аз, и който има по някакъв начин отношение към привличане на инвеститор”, коментира той.