Започва борба откъде ще мине "Южен поток", каза пред журналисти в парламента министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Той поясни, че след като австрийската OMV е подписала директен договор за доставки с Газпром, това може да накърни интересите на други участници в проекта.
"Ние се намираме в една изключително благоприятна позиция, защото проектът е важен за България, но той не е за България, а за Европа и ние трябва да се възползваме от този факт", допълни още той.
За проекта правителството няма да даде "една стотинка", но ще бъдат създадени работни места и ползи за бизнеса. Затова и той не бива да бъде оставян с лека ръка, коментира Стойнев.
Работим за сигурни доставки на природен газ и то на добра цена, допълни още Драгомир Стойнев и обясни, че през юни започват строителните дейности по изграждането на морската част на "Южен поток", сочен от правителството като един източниците на диверсификация, както и носещ сигурност за доставките на природен газ.
Що се отнася до цената на газа за съжаление идеята на енергийния комисар Гюнтер Йотингер за единни цени на суровината от Русия за всички държави от ЕС не може да бъде реализирана, допълни още министърът.
ЕРП-тата в момента са изрядни към НЕК
Трите електроразпределителни дружества в момента са изрядни към Националната електрическа компания, но все още не са възстановени милионите, заради които държавната компания подаде оплакване в енергийния регулатор, съобщи още Стойнев.
"Водят се преговори между НЕК и конкретни електроразпределителни дружества. Споразумение може да бъде постигнато, може и да не бъде", обясни той и отказа да коментира ще има ли отнети лицензи.
По отношение на цените на електричеството министърът обясни, че се водят преговори с "две централи", за предоговаряне на дългосрочните условия по договорите им, защото клаузите са много неизгодни за страната.
Подобни преговори с ВЕИ-централи обаче не се водят, категоричен беше Стойнев.