Реиндустриализацията беше погрешно интерпретирана като изкупуване на държавни предприятия. Правителството работи в подкрепа на индустрията чрез достъп до финансов ресурс, до човешки ресурс и до иновациите. Това коментира министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на 14-то Общо събрание на Българската стопанска камара.
Достъпът до финанси компаниите могат да получат чрез Българската банка за развитие, а реформата в образованието и въвеждането на дуалното образование ще подобри качеството на работната ръка, убеден е още Стойнев.
През тази година за иновации ще бъдат отпуснати и 20 млн. лева от Националния фонд за иновации. Сумата не е голяма, призна Стойнев, но допълни, че това е само началото.
В своето изказване Драгомир Стойнев критикува и целите на ЕК за намаляване на парниковите газове с до 40% до 2030 година. "Без глобално споразумение тази цел ще навреди на българската индустрия", допълни той.
Според него докато държавите, които са най-големите замърсители в световен мащаб, не предприемат действия за ограничаването на емисии, Европа не трябва да се ангажира с такива амбициозни цели.
Стойнев посочи и вероятни сценарии, ако европейските институции не се съобразят с мотивите за забавяне на мерките. Според него европейските компании ще се изнесат в трети страни, ще "изтеглят работните места и икономиката" и отново ще замърсяват околната среда.
Екологичните ангажименти обаче бяха посочени като една мерките, към чиято реализация се стреми европейската бизнес организация Business Europe. Зам.-генералният директор на организацията, в която членува и БСК, Жером Шовен обясни, че освен намаляването на емисиите, ЕС трябва да продължи Единната схема за търговия с парникови газове (ETS),да бъде прекратена подкрепата за ВЕИ-сектора и координиране на енергийната политика на държавите.
Сред проблемите, посочени от Шовен в областта на енергетиката в Европа, са високите цени на електричеството. Между 2005 и 2012 година цените на електроенергията са се увеличили с 37% в страните-членки на ЕС, докато съответната промяна в САЩ беше минус 4%, посочи той.
Препоръките на бизнес организацията към европейските институции са и да бъде обърнато внимание на индустрията, защото тя се оказа сред големите жертви на финансовата криза. От 2008 година насам са загубени 3,5 млн. работни места, а делът на промишлеността в европейската икономика е намалял от 15,4% на 15,1%. Затова и Business Europe подкрепя целите на ЕК до 2020 година индустрията да заема 20% дял от европейската икономика.
Жером Шовен посочи още, че активирането на двустранното търговско споразумение между ЕС и САЩ също ще е в полза на развитието на европейската икономика.
Пламен Орешарски: Откритото обсъждане на проблемите дава решенията
Българската стопанска камара се открои като коректен партньор на правителството, отбеляза от своя страна в приветственото си слово премиерът Пламен Орешарски по време на 14-то Общо събрание на организацията.
Той посочи, че именно в диалога се намира най-доброто решение на проблемите, проявили се в резултат на кризата. Правителството активно работи за преодоляването на негативите и за подобряване на конкурентоспособността на бизнеса.
Орешарски повтори основните насоки, в които работи правителството - намаляване на административната тежест за бизнеса, реиндустриализацията и електронните услуги, въвеждането на иновации и коректните взаимоотношения с бизнеса.
"Целта на всички ни е да върнем страната по пътя на икономически растеж", допълни той.