Европейският съюз (ЕС) не разглежда „Южен поток” като приоритетен проект за цялата общност, заяви говорителят на комисарят по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер – Сабине Бергер пред руската агенция ИТАР ТАСС.
„При провеждането на преговорите за „Южен поток”, разбира се, ние сме длъжни да вземем под внимание общия контекст на отношенията между ЕС и Русия”, допълни още тя.
Бергер потвърди, че преговорите на техническо и юридическо ниво продължават и двете страни обменят мнения в създадената в началото на годината работна група. Политически преговори обаче в настоящия момент не се провеждат, допълни още тя.
Припомняме, че българският министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев нееднократно е подчертавал, че проектът е приет от ЕК за стратегически не само за България, но и за целия ЕС, защото ще диверсифицира доставките на природен газ за южната част на континента.
Тръбите ще минават през територията не само на България, но и на Унгария, Хърватия, Словения, Австрия и Италия, които също са страни от общността.
По тази причина и газопроводът е стратегически за южната част на континента, категоричен е Стойнев. Пред енергийната комисия в парламента той изтъкна, че след като Брюксел допусна „Северен поток” за „богатите страни в ЕС”, ще трябва да направи същото и за „Южен поток” и бедните южни държави. За "Северен поток", който също не изпълнява Третия либерализационен пакет обаче Москва поиска изключение от законодателството и го получи.
За "Южен поток" такова не е искано. Нещо повече - Русия настоява, че за проекта не трябва да важат правилата на ЕС, на международното право. Преди ден енергийният министър на Русия Александър Новак беше категоричен, че ЕС не може да спре реализацията на проекта, защото той е в съответствие с международното право.
Припомняме, че според анализите на ЕК "Южен поток" нарушава европейското законодателство в три точки - недопускането на трета страна до тръбите, определянето на тарифите за пренос, както и фактът, че "Газпром" едновременно ще бъде собственик на тръбите и доставчик на природния газ. Затова и от Брюксел поискаха предоговаряне на условията.
От руска страна обаче отказаха преразглеждане на договорите, вече подписани от държавите, през чиято територия ще минават тръбите. Един от мотивите на Москва е, че "Южен поток" е международен проект и европейското законодателство не важи за него.