Правителството се фокусира през последните месеци както върху социалната политика, така и върху проблемите на бизнеса, като усилията са насочени към намаляване на административната тежест и облекчаване на регулаторните режими.
Това посочи пред екипите на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка (СБ) министърът на финансите Петър Чобанов, който е на среща с представители на двете международни институции, инвестиционни банки и рейтингови агенции във Вашингтон.
"Предвижданата в средносрочен период благоразумна фискална политика на намаляване на бюджетния дефицит с умерени стъпки е израз на управленската воля за спазване на фискалната и бюджетна дисциплина", подчерта финансовият министър пред ръководителя на мисията на МВФ за България Мишел Шенън.
В разговорите си с висшия ръководен екип на СБ в лицето на вицепрезидента Лаура Тък, директора за Централна Европа и Балтийските държави Мамта Мурти, изпълнителния директор на холандската група в СБ Франк Хеемскерк и ръководителя на българския офис Маркус Репник министърът изтъкна още: "Приоритет на правителството по отношение на фискалната и бюджетната политика е да се гарантира финансовата стабилност и дългосрочната устойчивост на публичните финанси", предава БТА.
На срещата си министър Чобанов и Лаура Тък изразиха задоволство от подобряването и развитието на партньорските отношения. Декларирана бе и увереност, че при предстоящата систематична диагностика за страната, която банката планира да извърши в тесни консултации с правителството, частния сектор и други участници, ще бъде идентифициран набор от избрани приоритетни области като отправна точка за бъдещи консултации и сътрудничество.
Българският министър на финансите отбеляза още, че през периода 2015-2017 г. със средствата от Европейския съюз (ЕС) ще продължи подкрепата за развитието на ключови национални политики в областта на образованието, заетостта, развитие на конкурентоспособността на икономиката, здравеопазване и други приоритетни за страната сектори.
България си сътрудничи със СБ и по линия на възмездните консултантски услуги с цел повишаване на усвояването на средствата от ЕС. Страната ни се възползва от високата експертиза на международната институция във водния сектор чрез разработване на Стратегия за развитие и управление на ВиК сектора за периода 2014-2023 г. и получава съдействие в областтана иновациите и пътищата.