Съвместната покупка и поддръжка на самолети, вертолети, кораби и друга техника е обсъдена днес по време на разговорите между президента Росен Плевнелиев и генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.
Покупката на техника от група държави в региона гарантира съвместимост, много по-голяма ефективност и дългосрочна поддръжка на най-ниска цена. „Това е споделен ресурс, споделена сигурност“, коментира по време на брифинга след срещата Плевнелиев.
Той смята, че страните в Югоизточна Европа трябва да си сътрудничат по-ефективно при придобиването и поддръжката на способности, включително при охраната на въздушното и морското пространство. Българският президент допълни, че за страната ни е важно да диверсифицираме както доставчиците на природен газ, така и на военна техника за армията.
По време на брифинга Плевнелиев отчете отчете още, че тенденцията за намаляване на бюджетите за отбрана в България не е добра. Страната ни трябва да постигне веднага едно минимално ниво от 1,5% от БВП и много скоро да се върне в 2-та процента от БВП, които имахме в началото на икономическата криза.
„България отделя прекалено малко средства за модернизация, това в дългосрочен аспект ще се отрази зле на националната сигурност“, подчерта Плевнелиев, но уточни, че в НАТО има държави с по-големи и по-малки възможности.
Затова и се обмисля „как държавите с по-големи ресурсни възможности да могат да предоставят, включително използвана военна техника на държавите от втората група, което по този начин ще гарантира и оперативна съвместимост с Алианса“.
Плевнелиев подчерта, че нарушаването на суверенитета и териториалната цялост на Украйна са голяма заплаха за стабилността и мира в Европа като цяло. „Осъждаме анексирането на Крим и продължаващите опити за дестабилизация на Украйна“, заяви президентът.
По думите на държавния глава народът на Украйна има право сам да решава съдбата си на честни и свободни избори. „Политиките от 19-ти век на големи сили, които да решават бъдещето на една или друга нация, трябва да останат в 19-ти век“, категоричен е президентът.
Балансът на силите в Черноморския регион е нарушен, необходимо е засилването на военното сътрудничество между страните от региона и в рамките на целия Алианс за усилване на колективната охрана на въздушното и морското пространство, каза Плевнелиев.
Като дългосрочна мярка той е посочил пред Расмусен политиката на "отворени врати" на Алианса, която по думите му, придобива нова сила и е фактор на стабилност в региона.
Изразих силната подкрепа на България за даване на ясна перспектива за членство на Алианса на държави, които споделят демократичните ценности и постигнем консенсус, че са готови, каза президентът Росен Плевнелиев, според когото е необходимо да участваме в повече на брой и по-мащабни тренировки и учения.
Президентът посочи, че в краткия период от 10 години след присъединяването си към НАТО страната ни е постигнала много – от гледна точка на сигурност и стабилност, но и на икономически просперитет. НАТО промени България, както и целия регион за добро, убеден е президентът, според когото днес в нашия регион „има много повече доверие, инвестиции, съседите се превърнаха в надеждни партньори“.
Според Плевнелиев България има потенциал да се специализира в областта на медицинските умения, където имаме доказани резултати, киберсигурността и киберотбраната и в сферата на разузнаването.
Той подчерта, че един от най-важните приоритети в европейския дневен ред е въпросът за енергийната сигурност. По думите му работата за диверсификация на енергийните източници и трасетата чрез свързаност не търпи отлагане и България получава пълно разбиране и подкрепа за това.