„Искам да поясня, че реиндустриализацията, за която много се говори напоследък, е процес, който не е насочен към възстановяване на неконкурентоспособни в сегашната им форма производства", заяви в рамките на втората конференция по управление на риска на COFACE на тема „Фирмена стабилност при политическа несигурност“ заместник-министърът на икономиката и енергетиката Красин Димитров.
"Тя е насочена към малките и средните предприятия, които да подобрят своята материална база чрез модернизация на оборудването, закупуването на нови машини и внедряването на нови технологични процеси“, добави Димитров.
„Трябва да постигнем устойчив икономически растеж, но и приобщаващ растеж по отношение на доходите на домакинствата“, каза още Красин Димитров. Същевременно той поясни, че българската икономика трябва да произвежда все повече готови продукти с висока добавена стойност.
„Секторите, които пазарът подкрепя, и счита, че ще допринесат за икономическия растеж, и които държавата ще подкрепи, са производството, индустрията и секторите, които имат експортна специализация“, каза още той, добавяйки, че те имат устойчив растеж от 10%, при едновременен спад в други области.
„Така преработващата промишленост ще може да излезе с краен продукт за експорт, а не както досега основните пера в износа да са суровини, материали, компоненти и резервни части, но не и краен продукт. Това е нашата цел, а и на Европейския съюз“, поясни заместник-министърът.
„Голяма част от междуфирмената задлъжнялост е само на хартия. 60% от целия дълг биха могли да се изчистят“, заяви още Димитров по отношение на проблема със задлъжнялостта, който бе откроен по време на конференцията като основен риск пред фирмената сигурност.