Синдикатите предлагат промени в Кодекса на труда, с които да се стимулира договарянето на възнагражденията за служителите и работниците на ниво предприятие.
Предложените изменения ще бъдат внесени за разглеждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), съобщи в предаването “Здравей, България” на Нова телевизия лидерът на КНСБ Пламен Димитров.
Според Димитров през последните години ръстът на доходите изостава от ръста на производителността на труда и в закона трябва да бъдат разписани ясни правила за начина, по който се формира основната заплата, както и гаранции, че работниците ще си получат възнагражденията.
“Дори когато работниците си вършат добре задълженията, никога не е гарантирано, че те ще получат заплатите си”, коментира синдикалистът.
По думите му заплащането трябва да се формира според производителността и при ясно разписани условия за работниците и служителите в длъжностна характеристика.
Според Пламен Димитров е несправедливо и разпределението на брутния вътрешен продукт.
“Годишно ние произвеждаме 80 млрд. лева. От тях 40% отиват към труда – за заплати, осигуровки и други разходи, а 60% - за бизнеса, за инвестиции и луксозно потребление. В Германия например е обратното”, посочи той.
Според синдикалния лидер в тежката и преработвателната индустрия например заплатите биха могли да бъдат увеличени с 80 – 150 лева (10-20%), без предприятията да фалират, тъй като производителността на труда в икономическите дейности от двата сектора не е отразена в заплащането на заетите.