fallback

Орешарски открива първия български ресторант в Ханой

Търговията между Виетнам и България показва дисбаланс и отрицателно търговско салдо за страната ни

13:03 | 06.04.14 г.
Автор - снимка
Редактор

Доника Ризова, пратеник на Bulgaria on Air във Виетнам

Министър-председателят Пламен Орешарски е на официално посещение във Виетнам до 9 април. В делегацията са включени министрите Димитър Греков, Данаил Папазов и Петър Стоянович, представители на българския бизнес и на Агенцията за насърчаване на малкия и среден бизнес.

Тази вечер премиерът ще открие първия български ресторант „София“ в Ханой и ще се срещне с виетнамски граждани, учили в България. 

В рамките на визитата си премиерът ще проведе среща на четири очи с виетнамския си колега Нгуен Тан Зунг преди пленарното заседание на двете делегации. След заседанието представителите на двете държави ще подпишат двустранни документи.

Пламен Орешарски ще се срещне и с председателя на Националното събрание на Виетнам Нгуен Шин Хунг, с генералния секретар на Комунистическата партия на Виетнам Нгуен Фу Чонг и с президента на Виетнам Чьонг Тан Шанг. По време на посещението премиерът ще посети град Дананг, където ще разговаря с председателя на Народния комитет на Дананг и ще участва в откриването на българо-виетнамски бизнес форум.

По-късно през деня делегацията ще посети градовете Хой Ан и Хюе. Предвидени са посещения на предприятия от текстилната промишленост.

Виетнам е традиционен партньор на България в Азия. Над 350 000 виетнамци са работили и учили в България до 1988 година. От тях над 5000 хиляди са получили висше образование и сега развиват успешна кариера във Виетнам.

Икономическите показатели сочат, че има значителен дисбаланс в търговията между двете страни през последните години, с постоянно отрицателно търговско салдо за България.

Причина за негативното салдо е както прекратяването от страна на България на износа на редица традиционно силни суровини и стоки (напр. азотни торове), така и значителното увеличаване на вноса от Виетнам на кафе, каучукуви изделия, въглища, риба. Водещи стоки по износа през последните години са пшеницата, антибиотици, инсектициди, полиспасти, вина.

Нивото на стокообмен не отговаря на потенциалните възможности на двете страни, убедени са представителите на българската бизнес делегация. Съществуват реални възможности за разнообразяване на стокобмена от България за Виетнам в химическата промишленост, машиностроенето, фармацевтичната промишленост, леката промишленост (съвместно производство и износ на естествена коприна, производство на тютюневи изделия), селско стопанство (проектиране и изграждане на напоителни системи, износ на техника, български вина).

ЕС е най-големият пазар за виетнамски стоки, следван от САЩ, страните от АСЕАН, Япония, Китай и Южна Корея. През миналата година Виетнам успя да отбележи ръст на преките чуждестранни инвестиции, които възлизаха на 10,473 милиарда долара, което е нарастване от 15,9% на годишна база.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:21 | 10.09.22 г.
fallback