fallback

Новият председател на Сметната палата и заместниците му - ясни до месец

Парламентът окончателното прие новия закон за одитора, внесен от ДПС и БСП

17:19 | 27.03.14 г.

В срок до един месец Народното събрание ще избере председател и членове на Сметната палата. Това решиха депутатите с окончателното приемане на новия закон за одитора, внесен от депутати от ДПС и БСП.

В него е записано, че управителното тяло на Сметната палата ще бъде от 9 души - председател и 8 членове, които се избират и освобождават от Народното събрание за срок от 7 години. Председателят не може да бъде преизбиран. Служителите на Сметната палата ще имат право на средства за представително облекло, записаха още народните представители. Първоначалната идея беше стойността на парите за дрехи да е три минимални месечни заплати, като средствата се осигуряват от нейния бюджет, но след възражение на опозицията и по предложение на Менда Стоянова от ГЕРБ депутатите записаха, че размерът на сумата и видът на дрехите ще се определят всяка година от Сметната палата.

Служителите на ведомството ще могат да бъдат награждавани еднократно с отличия и с предметни или парични награди до размера на основната им месечна заплата. Регламентът за даването им ще се разпише в правилника за устройството и организацията на дейността на Сметната палата. 

Освен награди одиторите ще имат право и на допълнителен платен годишен отпуск до 12 работни дни, който да компенсира задълженията им извън работното време. Конкретният размер на допълнителния платен годишен отпуск ще се определя от председателя на Сметната палата по предложение на съответния ръководител на отделение, решиха още депутатите.

За да се избегне конфликтът на интереси, в закона е записано, че в одитите не могат да участват лица, които са роднини по права линия без ограничения и по съребрена линия до четвърта степен на одитираните.

В 14-дневен срок от завършването на одита ръководителят на екипа изготвя проект на доклад. Когато са констатирани нарушения на процедурите за възлагане на обществени поръчки, одитният доклад се изпраща на Агенцията по обществени поръчки в 7-дневен срок от приемането му, както и на Агенцията за държавна финансова инспекция.

При наличие на данни за престъпление, председателят на Сметната палата изпраща одитния доклад и материалите към него на прокуратурата.

В закона е записано още, че Сметната палата проверява годишните финансови отчети на бюджетните организации, на общините, чиито бюджети надхвърлят 10 млн. лв., както и на общини с по-малък бюджет, но за които има риск от злоупотреби.

В закона е предвидена глоба за ръководителите и длъжностните лица в одитираните организации, които не съдействат на Сметната палата, в размер от 1000 до 5000 лв. При повторно нарушение глобата е от 2000 до 10 000 лв.

Още новини за България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:43 | 12.09.22 г.
fallback