fallback

Орешарски: Не е голяма вероятността за широкомащабни санкции срещу Русия

Половинчати санкции ще са в наш ущърб, смята Бойко Борисов

17:51 | 24.03.14 г.

Премиерът Пламен Орешарски изрази надеждите си след заседанието на КСНС, че на този етап не е голяма вероятността за налагането на широкомащабни санкции срещу Русия след анексирането на Крим.

На въпрос дали България ще подкрепи санкциите срещу Русия, Орешарски каза, че ще участваме във формиране на европейската позиция, "както и досега сме го правили". "Искате "да" или "не", но често в живота отговорите са между "да" и "не", коментира в допълнение Орешарски.

По думите на премиера ще формираме европейската позиция чрез участието ни в дебатите на европейско равнище, като страна членка и заедно с други страни, които имат сходни на нас позиции.

В отговор на въпрос дали сме поставили искане за конкретни компенсационни мерки при втвърдяване на санкциите срещу Русия, Орешарски каза, че такъв дебат не е воден в Европейския съвет, нито в ЕК.

"Еврокомисията в момента, в съответствие със заключенията на Съвета, прави оценка на въздействието при евентуални бъдещи действия", посочи Орешарски.

Попитан има ли България своя оценка на въздействието от евентуални санкции, премиерът отговори утвърдително и добави, че такава е изпратена на ЕК, тъй като Комисията е поискала такива оценки от страните членки. Премиерът обаче не уточни на колко възлиза тази оценка.

На свой ред вътрешният министър Цветлин Йовчев отчете, че ситуацията в Украйна създава рискове и за регионалната, и за глобалната сигурност. "Ситуацията е много сериозна и трябва да се положат усилия, за да се нормализира обстановката там, както и за трайно разрешаване на кризата.

Нашите сънародници трябва да са обект на особено внимание", каза Йовчев. "С изключение на "Атака" постигахме консенсус, така че съветът беше конструктивен. Има ясни послания, които са във вътрешен и външен аспект. Аз мисля, че докладите бяха обективни и добри. Мисля, че в основните си аспекти те визираха всички обстоятелства, които трябва да бъдат отчетени, и всички рискови заплахи, които произтичат за България", каза той.

Йовчев отбеляза, че всички са обединени около становището на КСНС, че проведеният на 16 март референдум в Крим е в нарушение на международното право и България не признава резултатите от него.

За лидера на ГЕРБ Бойко Борисов рисковете от кризата в Украйна са много големи. "За интерконектори, за алтернативни доставки на газ може да говорим след пет-десет години. Това означава, че рисковете са огромни. 16 държави получават газ от Русия, като шест само от Русия", изтъкна Борисов.

По думите му половинчати санкции, наложени от ЕС на Русия, ще са в ущърб на България.

"Самият аз съм казвал многократно, че ние сме против половинчати санкции. Тези санкции са в ущърб на България, когато са половинчати, защото ще действат много дълго време. По-добре е да няма санкции и правителството да вземе решения, участвайки в Европейския съвет, на съответните съвети, и да се опитаме да бъдем посредници за по-бързото решаване на тази криза. Затова се съгласих да подкрепим резолюциите, които президентът даде. В енергетиката са най-големи рисковете. Вторите рискове са в туризма и то не само приходите в туризма. Когато американски, руски бойни кораби кръстосват, на милия турист на плажа дали ще му е спокойно? Целият район е в една тежка ситуация", заключи Бойко Борисов.

Още новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:20 | 13.09.22 г.
fallback