fallback

Плевнелиев призова за консенсус за ЦИК

Комисията трябва да започне своята работа с обществено доверие, подчертава държавният глава

21:27 | 19.03.14 г. 1

Президентът Росен Плевнелиев призова партиите да постигнат консенсус за състава на Централната избирателна комисия.

Държавният глава счита, че спорът около това кой да излъчи един от членовете на ЦИК в никакъв случай не помага за това обществото да възприеме комисията като надпартиен експертен орган и в крайна сметка не работи за засилване на общественото доверие.

Според Росен Плевнелиев е много важно парламентарно представените партии и коалиции да не задълбочават този спор, защото това ще даде много лош сигнал към българските граждани и ще постави под съмнение началото на дейността на ЦИК.

Както Dnes.bg писа, няма противоречия между БСП и ГЕРБ за кандидатурите, предложени за членове на ЦИК. Подводните политически камъни обаче се очертаха при избора на ръководство на комисията и за това коя парламентарна група колко представители да има в ЦИК.

Новият Изборен кодекс предвижда комисията да е от 19 членове. От тях четирима души са ръководство - председател, двама зам.-председатели и секретар, които се избират от НС по предложение на парламентарните групи. От ГЕРБ предлагат за председател на ЦИК Маргарита Златарева, от БСП предлагат за същия пост Ивилина Алексиева. "Атака" номинират за зам.-председател Мария Мусорлиева, а ДПС предлагат за секретар Севинч Солакова.

Президентът Росен Плевнелиев пък трябва да разпредели общо 15 места за членове на ЦИК. Две от тях ще заемат номинирани от Синята коалиция и НДСВ, които имат евродепутати. Крайният срок за това е утрешният 20 март.

В съобщението от прессекретариата на държавния глава се напомня, че основната задача на ЦИК като независим и професионален орган е прозрачно и честно произвеждане на изборите.

„Събитията от последната година изостриха силно чувствителността на обществото по отношение на тази тема. Това изисква съвсем нов подход, който нееднократно беше деклариран и от управляващите. Крайната цел е не само политиците, но и българските граждани да бъдат сигурни, че макар и формиран на партийно-квотен принцип, този орган ще работи преди всичко експертно и няма да се превърне във функция на политическите партии и на разпределението на силите между тях“, посочва президентът.

Като напомня, че на тази комисия се разчита през следващите 5 години да провежда честни и прозрачни избори, държавният глава призовава политическите сили да използват именно този казус и да дадат знак на обществото, че не търсят вътрешнопартиен ефект.

Комисията трябва да започне своята работа с обществено доверие. Затова държавният глава апелира към всички парламентарно представени политически партии да постъпят отговорно и да се обединят около консенсусно решение за начина на разпределение на членовете на ЦИК, допълват от президентството.

За пръв път беше дадена възможност представители на неправителствени организации да номинират членове на ЦИК. Бяха подкрепени четирима кандидати, предложени от структури на гражданското общество. Президентът Росен Плевнелиев е уверен в това, че правилният подход е партиите да се обединят и да предложат кандидат, излъчен от неправителствените организации, който има експертиза и се ползва с обществена подкрепа.

Постигането на съгласие между спорещите парламентарни групи ще бъде първият знак, че главната им цел е да се гарантира независимостта и надпартийността на ЦИК, смята държавният глава.

Още политически новини от България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:55 | 30.08.22 г.
fallback