fallback

М. Димитров: Процедурата на ДКЕВР за отнемане на лицензите е блъф

Държавата трябва да регулира системата, а не да придобива собственост, смята икономистът от Реформаторския блок

19:58 | 19.03.14 г. 6

Процедурата за отнемането на лицензите е блъф и е неправилен подход, коментира в ефира на БНТ Мартин Димитров от Реформаторския блок по повод казуса с електроразпределителните дружества. Регулаторът трябва да постави на масата всички нарушения на дружествата и ако има сериозни нарушения, тогава да им се отнеме лицензът, категоричен беше още той.

Димитров подчерта, че отнемането на лиценз не означава национализация и тя не би решила проблемите в енергетиката. Според него държавата не трябва да придобива собствеността, а да регулира системата.

Дали е частен или държавен, монополът е налице, а монополът трябва да се следи изкъсо, категоричен беше още Димитров. Той препоръча именно да се актививизира работата на регулаторните органи - Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и Комисията за защита на конкуренцията, която "тотално е вдигнала ръце от сектора".

Според него най-голямото „прахосване на средства” в енергетиката е именно в държавните дружества. „Националната електрическа компания (НЕК) е държавна компания и злоупотребите са налице”, каза още той и допълни, че ДКЕВР не е добър регулатор, "защото прави това, което й казва правителството".

Финансовият колапс на НЕК започва преди години с изплащането на 2 млрд. лева за АЕЦ „Белене”, не е добро и управлението на енергетиката, допълни Димитров.  Заради това българската енергетика е в предфалитно състояние, а регулаторът няма полезен ход и предприема „налудни решения”.

Представителят на Реформаторския блок е категоричен, че в момента няма никаква прозрачност в енергетиката. Пример затова са парите за „Южен поток” – правителството казва, че са отпуснати 193 млн. лева за увеличаването на капитала на съвместната компания. В същото време обаче министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев отрича тези пари да са отпуснати.

„В Министерството на икономиката и енергетиката няма никаква документация за „Южен поток” и оттам не отговарят на въпроси, свързани с проекта. Документите са в Българския енергиен холдинг и въпросите се препращат”, допълни още Мартин Димитров.

Още за казуса с процедурата за отнемането на лицензите на ЕРП-тата  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:56 | 09.09.22 г.
fallback