fallback

В 68 язовира у нас има проблеми

Проблеми са констатирани основно в язовири на „Напоителни системи“ и в малки общински язовири

12:59 | 05.03.14 г.

Броят на язовирите в предаварийно състояние нараства за 2013 г. и са констатирани проблеми в 68 язовира. Това съобщи министърът на околната среда и водите Искра Михайлова в Министерския съвет.

Проблеми има основно в язовири, собственост на „Напоителни системи“ и в малки общински язовири. Министърът уточни в отговор на въпрос, че по-голямата част от тези 68 язовира са дадени под аренда на частни фирми и не се източват, защото се използват за рибарници.

Михайлова обясни, че обикновено става дума за диги и стени, които са насипни и те са компрометирани до известна степен. Мерките, които могат да се вземат за конкретните случаи, ще бъдат обект на работа на междуведомствена работна група.

На собствениците на всички тези съоръжения са направени предписания, но за момента санкции не се предвиждат. Министърът посочи, че в някои от случаите се налага източване на част от обема на язовирите, в други – конкретна работа за подобряване на състоянието на дигата.

„В повечето случаи отговорът на собствениците е липса на финансови средства. „Амбицирани сме, координирайки работата си, да идентифицираме необходимостта от финансов ресурс за поддържане на инфраструктурата и да бъдат направени съответните инвестиции чрез съответния собственик“, каза Михайлова.

По думите й един от изводите от представения днес доклад по темата пред министрите е, че на общините е изключително трудно да поддържат язовирите общинска собственост в изправно техническо състояние заради недостиг на финансови средства, липса на инвестиции и специалисти.

Вицепремиерът Цветлин Йовчев допълни, че направеният доклад днес на заседанието на кабинета и предвидените мерки са част от цялостен общ подход, който ще се прилага за защита на критичната инфраструктура.

Вече са разработени процедури за наблюдение, анализ на риска и управление при кризи за няколко най-основни типа кризи, които ще бъде предложено да бъдат приети на заседание на Министерския съвет.

В Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ ще бъде създадена дирекция, която ще се занимава изцяло и само с превенция на критичните инфраструктури. Звеното ще подпомага управлението и контрола на тези процеси, уточни вицепремиерът.

Йовчев съобщи, че се работи по методика, която ще позволи по единни обективни критерии да бъде извършена оценка и анализ на риска на критичните инфраструктури.

Той напомни, че отговорност за тях има този, който ги стопанисва и той трябва да има направен анализ на риска и планове за действие при кризи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:07 | 11.09.22 г.
fallback